COVID-19 pandemi sürecinde Türk toplumunun aşı bilinci ve aşılama davranışının değerlendirilmesi
Assessment of vaccine knowledge and behavior in Turkish society during COVID-19 pandemic
- Tez No: 729254
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN AKPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
COVID-19 Pandemi Sürecinde Türk Toplumunun Aşı Bilinci ve Aşılama Davranışının Değerlendirilmesi Amaç: Çalışmamızın amacı, COVID-19 pandemisinin Türk toplumunda yarattığı endişe düzeyini ölçmek, pandemi döneminde Türk toplumunun aşı bilinç, tutum ve davranışını değerlendirmek, aşılar konusunda elde edilen bilgilerin kaynağını saptamak ve COVID-19 aşı kabul oranını belirlemektir. Yöntem: 5 Ekim 2020 ile 1 Kasım 2020 tarihleri arasında tüm Türkiye'de 2032 kişinin online katılımı ile gerçekleşen anket verilerini uygun istatistiki çalışma ile analiz ettik. Anket çeşitli medya kanallarında ve sosyal medyada duyurularak katılımcılara ulaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Assessment of Vaccine Knowledge and Behavior in Turkish Society during COVID-19 Pandemic Aim: The aim of this study was to determine the level of anxiety in Turkish society during COVID-19 pandemic, to assess the knowledge, attitudes, and behavior of Turkish people about vaccine including the sources of knowledge and learn the vaccine acceptance rates for COVID-19 vaccines. Material and Methods: We analyzed data of 2032 participants from all over Turkey between 5 October 2020 and 1 November 2020. The data was collected via an online questionnaire announced in various social media platforms and the media. Statistical analysis was performed using SPSS pocket program.