Bilime yönelik algı ve tutumların şekillenmesinde medya aracılı bilim iletişiminin rolü
The role of media-mediated sciewnce communication in the shaping of perceptions and attitudes towards science
- Tez No: 918267
- Danışmanlar: PROF. DR. HATUN BOZTEPE TAŞKIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Bilim İletişimi; medya, bilim insanları, kamu kurumları, üniversiteler, bilimsel topluluklar gibi pek çok aktörün içerisinde yer aldığı, iletişim sürecinin belirli bir strateji doğrultusunda yürütülmesi gereken bir iletişim biçimidir ve iletişim faaliyetlerinin strateji temelli olarak yürütülmesini gerektiren bir disiplindir. Belirlenen stratejik amaçlar doğrultusunda toplumun bilimi anlaması, bilimin desteklediği kanaatlerin benimsenmesi ve toplumun bilime katılması bilim iletişiminin makro düzeyde hedefleri olarak nitelendirilebilir. Mikro düzeyde değerlendirildiğinde ise bireysel amaçlar ön plana çıkmakta; bireylerin bilimin desteklediği kanaatleri ve tutumları benimsemesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de bilime yönelik algı ve tutum geliştirme sürecinde medya aracılı bilim iletişimi Covid-19 pandemisi bağlamında ele alınmıştır. Nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntemle gerçekleştirilen araştırmada Türk toplumunun bilime, bilimsel gelişmelerin öğrenilmesinde medyaya, pandemi döneminde bilim insanlarına yönelik algı ve tutumları hakkında derinlemesine bilgi edinilmeye çalışılmıştır. Araştırmada kullanılan örneklem büyüklüğü ve güvenilirlik analizleri dikkate alındığında ortaya çıkan bilime yönelik algı ve tutum geliştirme ölçeğinin alan yazında önemli bir boşluğu dolduracağı düşünülmektedir. Araştırma sonucunda;“Bilime Yönelik Algı ve Tutum Ölçeği”ortaya konmuş, bu ölçeğin yalnızca sağlıkla ilgili bilimsel alanlarda değil, bütün çalışmalarda kullanılması amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
Science communication is a form of communication that involves many actors, such as the media, scientists, public institutions, universities and scientific communities, and the communication process should be carried out according to a certain strategy. In line with the strategic objectives identified, the macro-level objectives of science communication can be characterised as the public understanding of science, the adoption of opinions supported by science and the participation of society in science. At the micro level, individual goals come to the fore; the aim is for individuals to adopt opinions and attitudes supported by science. This study discusses media-mediated science communication in the process of developing perceptions and attitudes towards science in Turkey in the context of the Covid-19 pandemic. This mixed-methods study, in which qualitative and quantitative research methods were used together, attempted to obtain in-depth information about Turkish society's perceptions and attitudes towards science, the media in learning about scientific developments, and scientists during the pandemic period. Considering the sample size and reliability analyses used in the study, it is believed that the resulting scale of perceptions and attitudes towards science will fill an important gap in the literature. As a result of the research; 'Perception and Attitude Towards Science Scale' was proposed and this scale was used not only in health related scientific fields but also in all scientific fields.