A new software defined networks (SDN) in IoTs based deep learning techniques
  1. Tez No: 826402
  2. Yazar: OSAMAH RIDHA JAWAD AL HWAIDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HÜSEYİN BALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, DNN, CNN, GRU, LSTM ve RNN ve SDN Ryu denetleyici gibi çeşitli sınıflandırıcılar kullanılarak IoT tabanlı derin öğrenme tekniklerinde yeni bir yazılım tanımlı ağlar (SDN) gerçekleştirilmiştir. Sistem, NSL-KDD veri setini kullanarak yüksek boyutlu ve karmaşık verileri işleyebildi ve geleneksel yöntemlerin gözden kaçırabileceği bilinmeyen izinsiz girişleri tespit edebildi. Modellerin etkinliği, doğruluk, kesinlik, hatırlama, F-puanı ve karışıklık matrisi ile değerlendirildi. Sistemimizi uygulamak için python 3.10 kullandık. Sistem iyi bir performans elde etmeyi başardı, ancak sistemin etkinliği, onu beslediğimiz verilerin türüne ve ele almaya çalıştığımız sorunun ölçeğine göre belirlenecektir. Bu çalışma, ağ izinsiz girişlerini algılamak için SDN ve IoT ile DL tabanlı NIDS'nin potansiyelini vurgulamaktadır, ancak aynı zamanda sistemin etkili kalmasını sağlamak için sürekli izleme ve güncelleme ihtiyacını da vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a new software defined networks (SDN) in IoTs based deep learning techniques was implemented using various types of classifiers such as DNN, CNN, GRU, LSTM, and RNN and SDN Ryu controller. The system was able to handle high-dimensional and complex data by using NSL-KDD dataset, and was able to detect unknown intrusions that traditional methods may miss. The effectiveness of the models was evaluated by accuracy, precision, recall, F-score, and confusion matrix. We used python 3.10 to implementation our system. The system was able to achieve good performance, however, the system's efficacy will be determined by the kind of the data we feed it and the scale of the issue we're attempting to address. This study highlights the potential of DL-based NIDS with SDN and IoT to detect network intrusions, but also highlights the need for continuous monitoring and updating to ensure that the system remains effective.