Hafif derece sensörinöral işitme kayıplı bireylerde dikotik cümle mobil tarama test sonuçları değerlendirilmesi
Evaluation of dichotic sentence mobile scan test results in mild sensorineural hearing loss
- Tez No: 729299
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR KÜÇÜK CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Dikotik testler; santral işitsel işlemleme bozukluklarının ayırıcı tanısında, hemisferik asimetri belirlemede, temporal lop patalojileri ve retrokoklear patolojilerin etkilerini belirlemede kullanılır. Dikotik dinleme testlerinde her iki kulağa aynı anda farklı hece, kelime veya cümle gelir. Bu çalışmanın amacı hafif derece sensörinöral işitme kayıplı 18-40 yaş arası genç yetişkin bireylerere Sevgi ve Konukseven (2021) tarafından geliştirilen Türkçe dikotik cümle mobil tarama testini uygulamak ve hafif sensörinöral işitme kaybının santral işitsel işlemleme becerilerine, binaural etkileşimlere ve binaural işlemleme becerilerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 18-40 yaşları arasında 34 bilateral hafif derece sensörinöral işitme kayıplı ve normal işiten 33 genç yetişkin olmak üzere toplam 67 birey dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen bireylere 'Türkçe Dikotik Mobil Tarama Test Uygulaması''uygulanmıştır. Bulgular: Çalışma grubunun yönlendirilmiş sol kulak, yönlendirilmiş sağ kulak, yönlendirilmemiş sol kulak, yönlendirilmemiş sağ kulak skorları (sırasıyla; 48,24 52,94 55,00 62,35) kontrol grubu skorlarına (sırasıyla; 86.06, 90.91, 81.82, 90.61) göre düşük bulunmuştur. (p0,05). Sonuç: Sonuç olarak hafif derece sensörinöral tip işitme kaybı olan bireylerin dikotik dinleme becerilerinde zayıflama olduğu görülmüştür. Anahtar kelime: Dikotik Dinleme Testi ,Cümle listeleri, Dikotik cümle testi, , Mobil uygulama
Özet (Çeviri)
Introduction: Dichotic tests; It is used in the differential diagnosis of central auditory processing disorders, to determine hemispheric asymmetry, to determine the effects of temporal lobe pathologies and retrocochlear pathologies. In dichotic listening tests, different syllables, words or sentences are heard in both ears at the same time. The aim of this study is to evaluate the results of the Turkish dichotic sentence mobile scanning test application prepared with real masking noises in order to predict the real-world communication skills of adults with hearing loss. Material and Method : A total of 67 individuals, 34 of whom were between the ages of 18-40, with bilateral mild sensorineural hearing loss and 33 with normal hearing, were included in the study.“Turkish Dichotic Mobile Scan Test Application”was applied to the individuals included in the study. Results: The directed left ear, directed right ear, undirected left ear, and undirected right ear scores of the study group (respectively; 48.24 52.94 55.00 62.35) were lower than the scores of the control group (86.06, 90.91, 81.82, 90.61, respectively). found. (p0.05). Conclusion: The directed left ear, directed right ear, undirected left ear, and undirected right ear scores of the study group (respectively; 48.24 52.94 55.00 62.35) were lower than the scores of the control group (86.06, 90.91, 81.82, 90.61, respectively). found. (p0.05). Keyword: Dikotic Listening Test, Sentence lists, Dikotic sentence test , Mobile application