Stres üriner inkontinans tanısı olan multipar hastaların stria gravidarum dağılımı ve MMP-9 düzeyi ile ilşkisi
Distribution of stria gravidarum and its relationship with MMP-9 level in multiparal patients with stress urinary incontinence
- Tez No: 729298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Çalışmadaki amaçlarımızdan biri, stres inkontinans tanısı ile stria gravidarum bulgusu arasındaki ilişkiyi incelemek ve diğeri, stres inkontinansın serum MMP-9 düzeyi ile bir korelasyon gösterip göstermediğini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi klinik araştırmalar etik kurulunun verdiği onay ile çalışmaya başlandı. Hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine başvuran, belirlenen dahil etme ve hariç tutma kriterlerini taşıyan ve bilgilendirilmiş gönüllü onam formunu imzalayan 145 hastaya; demografik verilerin ve bazı klinik özelliklerin yer aldığı sorulardan oluşan bir doğrulanmamış anket ve valide edilmiş ICIQ-SF inkontinans anketi yapıldı, bunun yanında stria gravidarum dağılımının bir çizelgesi inspeksiyon muayenesinden sonra her gönüllü için işaretlendi. 145 gönüllünün her birinden periferik kan örnekleri de alındı. Çalışma kanları, santrifüj edilip -80˚C'de dondurularak saklandı. Hemolizli olan serum örneklerinin ve VKİ ≥35 olan gönüllülerin çalışmadan çıkarılması sonrası 116 kişinin serum MMP-9 düzeyi ölçümü, sandviç ELISA yöntemiyle yapıldı. Örneklem büyüklüğü; G Power istatistik program ile stres inkontinansı olanlar ve olmayanlar şeklinde iki grup olarak düşünüldüğünde her grup için en az 42 kişi olarak belirlendi. Bizim çalışmamızın hasta grubunda 59, stres inkontinans açısından sağlıklı grubunda ise 57 kişi yer aldı. Analizler IBM SPSS versiyon 26.0 ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: One of our aims in the study is to examine the relationship between the diagnosis of stress incontinence and the finding of striae gravidarum, and the other is to determine whether the stress incontinence shows a correlation with serum MMP-9 level. Material and Methods: The study was initiated with the approval of the clinical research ethics committee of Ankara Gülhane Training and Research Hospital. To 145 patients who applied to our hospital's obstetrics and gynecology outpatient clinic met the specified inclusion and exclusion criteria and signed the informed consent form; an unconfirmed questionnaire consisting of demographic data and some clinical characteristics questions and a validated ICIQ-SF incontinence questionnaire were conducted, as well as a chart of stria gravidarum distribution plotted for each subject after inspection examination. Peripheral blood samples were also obtained from each of the 145 volunteers. The blood samples were centrifuged and frozen at -80˚C. After exclusion of hemolyzed serum samples and volunteers with BMI ≥35 from the study, serum MMP-9 levels were measured in 116 subjects using the sandwich ELISA method. Sample size; considering two groups as those with and without stress incontinence with the G Power statistical program, it was determined as at least 42 people for each group. In our study, there were 59 people in the patient group and 57 people in the healthy group in terms of stress incontinence. Analyzes were performed with IBM SPSS version 26.0.