Tavuk yumurtalarında yumurta şekil indeksinin kuluçka sonuçlarına ve civciv kalitesine etkileri
The effects of eggs shape index on hatch results and chick quality in chicken eggs
  1. Tez No: 729304
  2. Yazar: OMAR FAROOQ NAJEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT SAMİ YAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu tez çalışmasında, tavuk yumurtalarında yumurta şekil indeksinin kuluçka sonuçlarına ve civciv kalitesine etkileri araştırılmıştır. Austrolop ticari sürüsünden temin edilen kuluçkalık yumurtalar, şekil indeksi bakımından üç gruba ayrılmıştır. İlk grup şekil indeksi 72'den küçük olan yumurtalar, ikinci grup şekil indeksi 72 ve 76 arasında olanlar ve son grup da şekil indeksi 76'dan büyük olanlar şeklinde oluşturulmuştur. Araştırmada toplam1484 tavuk yumurtası kullanılmıştır. Yumurta ağırlıkları bakımından indeks grupları arasında önemli farklılık bulunmamıştır. Tüm gruplarda yumurta ağırlığı 63,5 gram seviyesinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of egg shape index on hatching results and chick quality were investigated. Hatching eggs which were obtained from a commercial Austrolop flock were divided into three groups in terms of shape index. The first group was formed as eggs with a shape index less than 72, the second group as those with a shape index between 72 and 76, and the last group as those with a shape index greater than 76. A total of 1484 chicken eggs were used in the study. There was no significant difference between the index groups in terms of egg weights. Egg weight was determined around 63.5 grams in all groups.