Amniyotomi zamanının travay sürecine, maternal ve fetal sonuçlara etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of amniotomy time on labour process, maternal and fetal outcomes
- Tez No: 729319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU DİNÇGEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç:Amniyotomi, doğum eylemi takibinde amniyotik zarların dışarıdan müdahale ile ve/veya zarın gerilimi sonucu bütünlüğünün bozulmasıdır. Amniyotomi işlemi spontan olarak ve artifisyel olarak gerçekleşebilmektedir.Literatürde amniyotominin travay takibi sürecinde ne zaman yapılması gerektiğine ve bunun travay süresine, postpartum enfeksiyona ve sezaryen doğum oranlarına etkisine dair görüş birliği bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı travay takibi sırasında doğumun latent fazı ve aktif fazında uygulanacak olan amniyotominin doğumun gerçekleşme zamanına,doğum şekline ve perinatal sonuçlara etkisini değerlendirilmektir. Gereç ve Yöntem:Prospektif çalışmamıza Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde doğum için yatırılarak takip edilen 240 miad gebe dahil edildi. Spontan su gelişi olan gebeler çalışmanın kontrol grubunu oluşturmakla beraber, travay takibi esnasında servikal dilatasyonu 4-6 cm iken amniyotomi yapılan gebeler erken amniyotomi grubunu, 6cm ve üstü amniyotomi yapılan gebeler geç amniyotomi grubunu oluşturmaktaydı. Gebelerin doğum süreleri ve şekli, postpartum enfeksiyon durumlarını, yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatış durumlarını,travay süreleri kaydedilerek gruplar arasında değerlendirildi. Bulgular:Spontan su gelişi ve amniyotomi grupları arasında sosyodemografik özellikler, doğum şekli, sezaryen endikasyonları, ikinci evre süresi,yatış doğum arası süresi, 1. ve 5. dakika APGAR skorları, yenidoğan yoğun bakım ünitesi gereksinimi,yenidoğan yoğun bakım ünitesi yatış nedeni,maternal komplikasyonlar ve dağılımları, kan kaybı miktarı ve değerleri açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Gebelik haftası spontan amniyotomi grubunda istatistiksel anlamlı olarak daha küçüktü (p=0,016). Ayrıca yatış muayenesi ve aktif faz süresi bakımından da iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark mevcuttu(p=0,025 vep=0,002). Erken ve geç amniyotomi gruplarının arasında aktif faz süresinin erken amniyotomi grubunda geç amniyotomi grubuna oranla istatistiksel anlamlı olarak daha kısa olduğu saptandı (106 (15-460) ve 147,5 (19-660), p=0,035). Doğum şekli açısından değerlendirildiğinde erken amniyotomi grubunda sezaryen oranının geç amniyotomi grubu ile kıyaslandığında istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulundu(%46,2ve%15,p
Özet (Çeviri)
Objective:Amniotomyisthedisruptionoftheintegrity oftheamnioticmembranes as a result of external intervention and/or tension of the membrane in thefollow-up of labour. Amniotomy can be performed spontaneously or artificially. Inliterature, there is no consensus on when to perform the amniotomy during labourfollow-up and its effects on labour time, postpartum infections and cesarean deliveryrates. The aim of this study is to evaluate the effects of amniotomy, which will beapplied in the latent phase and active phase of labour during labour follow-up, on thetimeofdelivery, deliverytypeand perinatal outcomes. Materials and Methods:240 term pregnant women who were hospitalizedand followed up for delivery in Bursa Yüksek İhtisas Training and Research HospitalGynecology and Obstetrics Clinic were included in our prospective study. Pregnantwomen with spontaneous water discharge constituted the control group of the study.Pregnant women who underwentamniotomywhile their cervical dilatation was 4-6cm during labour follow-up constituted the early amniotomy group and pregnantwomen who underwent amniotomy of 6 cm or more constituted the late amniotomygroup.Thedurationandmodeofdeliveryofthepregnantwomen,postpartuminfection status, hospitalization at neonatal intensive care unit, and duration of labourwererecorded andevaluated between the groups Results:intermsofsociodemographiccharacteristics,modeofdelivery,indicationsforcesareansection,durationofthesecondstage,durationofhospitalization, APGAR scores at 1st and 5th minutes, need for neonatal intensivecare unit, hospitalization reason for the neonatal intensive care unit, distribution ofmaternal complications, blood loss and laboratory values there was no significantdifference.Thegestationalweekwasstatisticallysignificantlylowerinthespontaneousamniotomygroup(p=0.016).Inaddition,therewasastatistically significant difference between the two groups in terms of hospitalization examinationandactivephaseduration(p=0.025andp=0.002).Betweentheearlyandlateamniotomygroups,theactivephasedurationwasfoundtobestatisticallysignificantly shorter in the early amniotomy group compared to the late amniotomygroup (106 (15-460) and 147.5 (19-660), p=0.035). When the delivery method hasevaluated, the cesarean section rate was found to be significantly higher in the earlyamniotomy group compared to the late amniotomy group (46.2% vs.