Faz değiştiren malzeme (FDM) içeren duvar bloklarının içyapı formlarının Türkiye'deki iklim bölgeleri için belirlenmesi
Determination of inner forms of wall blocks containing phase changing-material (PCM) for climate regions in Turkey
  1. Tez No: 729352
  2. Yazar: ERSİN HAYDARASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ÇUHADAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Tez çalışmasında, faz değiştiren malzeme (FDM) içeren boşluklu duvar bloklarının farklı iklim tiplerinde ısıl analizleri yapılmıştır. Üç aşamadan oluşan çalışmanın ilk aşamasında; on farklı bloğun boşluk oranı, geometrisi ve sayısının bloktaki sıcaklık dağılımına ve ısı akısına etkileri incelenmiştir. Bu aşamanın sonunda en düşük ısı geçiş katsayısına sahip blok belirlenmiştir. İkinci aşamada; dört farklı ilde olduğu varsayılan bir binanın duvarlarına farklı erime sıcaklığında ve katman kalınlıklarında FDM'ler uygulanması durumunda binaların yıllık birincil enerji kullanımı ve global maliyeti açısından bir optimizasyon yapılmıştır. Bu aşamanın sonunda Türkiye'de farklı derece gün bölgelerine göre optimum FDM özellikleri belirlenmiştir. Çalışmanın son aşamasında; ilk aşamada belirlenen blok içine, ikinci aşamada belirlenen FDM'ler koyularak dört farklı il için FDM'lerin blok içinde en iyi performans gösterdiği konumlar belirlenmiştir. Tez çalışmasının sonunda FDM sıcak ve ılık iklimlerde bloğun orta kısmına yakın, soğuk iklimlerde ise iç ortama yakın olduğunda daha iyi performansı gösterdiğine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, thermal analysis of hollow blocks containing phase-changing material (PCM) in different climatic types was performed. In the first stage, the effects of hollow ratio, inner form, and the number of cavities on heat flux and temperature distribution were investigated for ten different blocks. At the end of this stage, the inner form of the hollow block with the least total heat transfer coefficient was determined. In the second stage, PCMs with different melting temperatures and layer thicknesses were applied to the walls of the building assumed to be located in four different cities. An optimization was made in terms of annual primary energy use and the global cost of these buildings. At the end of this phase, optimum PCM properties were determined according to degree day regions in Turkey. In the last stage of the study, after the PCMs determined in the second stage were placed in the block determined in the first stage, the best performing locations of the PCMs within the block were determined for all provinces. As a result, the PCM performed best when close to the middle of the block in hot and warm climates and close to the indoor in cold climates.