Toplam kalite yönetiminin çalışanların katılımı açısından değerlendirilmesi (bir pilot uygulama)
Evaluation of total quality management in terms of employees participation (a pilot application)
  1. Tez No: 72945
  2. Yazar: AYZIT GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜZEYME DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET TKY büyük küçük gözetmeksizin organizasyonlarda, her bölümün devamlı gelişimini sağlamak için, sürekli geri dönüşümler ile birbirine bağlı proseslerin bütünlük içinde yönetildiği bir sistemdir. Bu koşullarda ürün/hizmet kalitesinde sürekli bir artışın izlenmesi kaçınılmazdır. Bugün ve gelecek de, müşteri ihtiyaçlarının karşılanması, organizasyonda yer alan bütün proseslerin gelişimi, çalışanların katılımı, ürün/hizmet kalitesinin sürekli iyileştirilmesi insan kaynaklan ve TKY yöntemleri yardımıyla gerçekleşmektedir. Çalışanların katılımları, TKY uygulamalarının basarı ile gerçekleşmesinde büyük rol oynar. Bütün çalışanlar Toplam kalite aktivitelerine katılarak, çalışanlar yeni bilgiler edinmekte, kalite disiplininin yararlarını görerek ve kendilerini organizasyonun bir parçası hissederek, işlerinden zevk almakta ve diğer bir değişle motive olmaktadırlar. Aynı zamanda katılımcı çalışanlar, organizasyonların daha verimli ve karlı olmalarını sağlayarak rekabet gücünün artırmasına da yardımcı olmaktadırlar. Çalışanların katılımının TKY felsefesinin yerleşmesinde yüklendiği rol, katılımcılığı destekleyen unsurları daha da ön plana çıkarmıştır. Bu unsurlar, -üst yönetimin desteği, iyi eğitim ve gelişim programlan, aktif ve çok yönü iletişim, ödüllendirme sistemleri, iyi iş koşulları- çalışanların katılımını artırarak günümüzdeki rekabetin ana hedefi olan“müşteri memnuniyeti”nin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bu çerçevede çalışmada TKY'ni daha sağlıklı ve sağlam temellere oturtmada, çalışanların temel alan uygulamalar ele alınarak pilot çalışma ile bir uygulama yapılan işletmedeki çalışanların görüşleri tahlil edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TQM is a philosophy which holds that any organization, large or small, is a system of interconnected process which must be managed as a whole by using countinuous feedback of performance to costantly improve each process, so that of product/services as a whole always increases. The application of Total Quality Manegement are realized improving the quality product/services, all process within organization and degree to which the needs of customers are met, the participation of all employees now and in the future by the means of quantitative methods and human resources. Combining the efforts of all employees, achieving participation have an important role to be successed of in realization of succesfully TQM applications. By personally participating in quality activities employees, acquire new knowledge, see the benefits of the quality disciplines, fell themselves unseparated part of organization, enjoy their work and be motivated. At the same time, participated employees help to increase in productivity, profitableness and competition power. The employee participation have been playing an important role in TQM, is brought the factors foreground that supported of the parcipating. Those factors -support of the management, well training and education programs, active communications, reward system, well work conditions- provided“costumer satisfaction”main aim of the competition by increasing employee participation From the point of view, in pilot study, realizing TQM applications more safe and strongly base, is analysed employee opinions of the firm taken into consideration by taking in basic applications of employee participation