Türk bankacılık sisteminde verimlilik
Productivity in Turkish banking system
- Tez No: 72946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. İLKİN BARAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
ÖZET Ülkemizde banka dışı finansal aracıların batı ülkelerindeki düzeyde gelişmemiş olması nedeniyle bankalar, Türk Mali Sistemi'nin temelini oluşturmakta ve halkın tasarruflarının toplanması ve bunların kullanım alanlarına yönlendirilmesinde önemli bir rol oynamaktadırlar. Ticaret bankaları, sistemin hakim kuruluşlarıdır. Para ve sermaye piyasalarının yeterince gelişmemiş olması, bankacılık sisteminin oligopolistik bir piyasa yapısında ve uzmanlaşmadan uzak faaliyet göstermesine yol açmaktadır. Genellikle, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde, mali sistem araçlarının ve aracı kuruluşlarının yeterince yaygınlaşmamış olması, sermaye piyasasının gelişme sürecinde olması, bankacılık sektörünün mali sistemdeki yerini ve önemini daha da artırmaktadır. Sektörde bir çok özel banka bulunmasına karşın kamu bankaları, Cumhuriyet'in kuruluşundan sonra devletin önderliği ile başlatılan ulusal bankacılık anlayışının bir sonucu olarak, günümüzde de sektörde önemli bir paya sahip bulunmaktadır. Bankacılık sisteminde verimlilik, bankaların finansal aracılık işlevini en az kaynak kullanarak yerine getirmeleri olarak açıklanabilmektedir. Mali sistem içerisindeki yeri, genel Özellikleri, 1980 sonrası dönemde yaşadığı yeniden yapılanma süreci, ve özellikle ülkenin ekonomik yapısından kaynaklanan sorunları ile Türk bankacılık sistemi, verimlilik analizleri açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde Türk Bankacılık Sistemi'nin yapısal özelliklerine, ikinci bölümünde bankalarda verimlilik ve verimlilik ölçme yöntemlerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Türk Bankacılık Sisteminde verimliliğin ve verimliliğe etki eden etmenlerin analizine çaba gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Turkey, the non-bank financial intermediates are not developed as the western countries, so the banks form the basis of the Turkish Financial System and play an important role in collecting public savings and allocating them among different usages. Commercial banks are the dominating organizations of the system. The fact that money and capital markets have not been sufficiently developed has caused the system to operate in an oligopolistic market structure far from specialization. Generally, in the developing countries like Turkey, not enough wide spread of financial tools and financial intermediates, and growing stage of capital market, increases the place and importance of the banking sector in financial system. Although, there are many private banks in the banking sector, still the public banks have a dominating position in the sector as a consequence of the national banking concept formed by the State after the foundation of the Republic of Turkey. Productivity in the banking system can be defined as the banks performance of functioning as an intermediary by using minimum source. The Turkish Banking System with the place, general characteristics, the restructuring process after 1980 and especially, the problems inherited in the economic structure, has an importance for productivity analysis. In the first chapter of this study, the structural characteristics of The Turkish Banking System is discussed and in the second chapter, productivity and productivity measurement methods in banks are discussed. In the third chapter, productivity and the factors affecting productivity in Turkish Banking System, are tried to be analysed.