İşçinin haklı sebeple fesih hakkı
Worker's right to terminate labor contract by just cause
  1. Tez No: 72944
  2. Yazar: SERKAN ODAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET 'İşçinin haklı sebeple fesih hakkı“ konulu Yüksek Lisans tez çalışmamız üç temel bölümden oluşmaktadır. İlk bolümde çalışma hayatımızı düzenleyen muhtelif kanunlar bakımından ”işçi“ kavramı incelenmiş, daha sonra unsurları ve hukuki niteliği üzerinde durularak ”hizmet sözleşmesi“ kavramı anlatılmış, hizmet sözleşmesinin gerek fesih dışında gerekse fesih ile sona ermesi, özellikle uygulamada görülen Yargıtay kararları esas alınarak incelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde ise öncelikle haklı sebeple fesih kavramı ele alınmış, temel olarak da İş Kanunu md.16'da işçinin hizmet sözleşmesini feshetmesine neden olabilecek ”haklı sebep“lerin neler olduğu ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Bu yapılırken özellikle md. 16/2' deki ”...ve benzerleri" deyiminden hareketle sınırlı bir inceleme yapılmamış ve günlük hayatta karşılaşılması muhtemel birçok olay üzerinde durulmuştur. Ayrıca, bu bölüm hem Yargıtay Kararları hem de doktrindeki muhtelif görüşlerle olabildiğince zenginleştirilmiştir. Yargıtay Kararlarının taraması yapılırken en yeni tarihli kararlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise öncelikle haklı sebeple fesih bildiriminin yapılmasında uygulanacak şekil, içerik ve bu hakkın kullanılabilme süresi açıklanmış; daha sonra haklı sebeple fesihte ispat yükü üzerinde durulmuş; haksız fesih ve sonuçları incelenmiştir. Nihayet, tez çalışmamızın sonunda haklı sebeple fesih bildiriminin doğurduğu hüküm ve sonuçlar ele alınmış; söz konusu fesih şeklinin taraflara getirdiği yükümlülüklerin neler olduğu etraflıca belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This post graduate thesis titled 'worker's right to terminate labor contract by just cause' is composed of three main chapters. In the first chapter, the concept of 'worker' has been analyzed under the scope of various legislation that regulate labor relations and following this, the concept of 'labor contract' has been defined with special emphasis on its components and legal character, and the termination of labor contract by rescission and reasons other than rescission has been examined especially in the implementation, on the basis of the preceding of Turkish Supreme Court of Appeals. In the second chapter, the concept of 'termination by just cause' is expressly perceived and the 'just causes' on which the worker can predicate the termination of his labor contract are reviewed in detail under the regulation of Turkish Labor Code Article 16. The wording of Art. 16/2 as ' and likewise' has enabled this study not to be abridged and thus enabled to emphasize the probable conditions that may be encountered in daily life. Moreover, this chapter has been enriched with the proceedings of Supreme Court of Appeals and also with various doctrinal opinions as much as possible. It has been keenly worked on to comprise the most recent proceedings of Supreme Court of Appeals. In the third and last chapter, the form, the content and the time period to exercise the right to notify the termination by just cause is illustrated and subsequently the burden of proof in the case of termination by just cause has been emphasized; unjust termination and its consequences have been contemplated. In conclusion, the provisions and the consequences that ensue the notification of termination by just cause has been demonstrated, and the liabilities on the parties, emerging from the form of the termination have been comprehensively determined.