Ortaokul öğrencilerinin günlük yaşam becerileri ve prososyal eğilimlerinin incelenmesi
Examination of secondary school students's daily life skills and prosocial tendency
  1. Tez No: 729465
  2. Yazar: TUĞÇENUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE MERVE İMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma ortaokul öğrencilerinin günlük yaşam becerileri ve prososyal eğilimlerini çeşitli değişkenler açısından incelemek ve ortaokul öğrencilerinin günlük yaşam becerileri ile prososyal eğilimleri arasındaki ilişkiyi araştırmak amacı ile yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımlarından ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu ise Ankara ve Karabük illerinde elverişli örnekleme yöntemi ile 6.7. ve 8. sınıfta öğrenime devam eden 402 öğrenci oluşturmuştur. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Yaşam Becerileri Eğitimi Ölçeği ve Prososyal Eğilimler Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmanın verileri 20 Şubat 2021- 30 Mart 2021 tarihleri arasında Google online form ile toplanmıştır. Veriler, frekans analizi, t- testi, varyans analizi, Spearman Korelasyon Testi, Pearson Korelasyon Testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada öğrencilerin günlük yaşam becerilerinin Yaşam Becerileri Eğitimi Ölçeği'nin bazı alt boyut puanları ile çocuğun sınıfı, sosyal çevre tarafından desteklenme, baba yaşı arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Prososyal Eğilimler Ölçeği'nin bazı alt boyut puanları ile cinsiyet, anne ve baba eğitim düzeyi arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Araştırmada öğrencilerin günlük yaşam becerileri ile prososyal eğilimleri arasında anlamlı ve düşük düzeyde bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is conducted with the aim of examining daily life skills and prosocial tendency of secondary school students in terms of various variables and investigate the relationship between daily life skills and prosocial tendecy. Relational model that is one of the quantitative methods was used. Study sample was picked from 402 secondary school students who continue their education in the cities of Ankara and Karabük. The research data was collected in an Google online form environment between 20 February 2021 and 30 March 2021. Data was collected by using“Personal Information Form”and“Life Skills Assessment Scale”and“The Prosocial Tendencies Measure”. Data was carried out by analyzing frequencies, independent samples t test, variance analysis, Spearman Correlation test, Pearson Correlation test. In the study, ıt was observed that there was a significant difference between some sub-dimension scores of the Prosocial Tendency Scale and gender, mother and father education level. In the study, it was found that there was a significant and low level relationship between students' daily life skills and their prosocial tendencies.