Ortaokul öğrencilerinin biçimsel olmayan istatistiksel çıkarımlarının günlük yaşam durumları kullanılarak incelenmesi
Investigation of informal statistical inferences of secondary school students using daily life situations
- Tez No: 880812
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN COŞKUNTUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, ortaokul öğrencilerinin biçimsel olmayan istatistiksel çıkarımlarını günlük yaşam durumlarını kullanarak incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel problemi, öğrencilerin bu süreçleri nasıl gerçekleştirdiğini anlamaktır. Bu doğrultuda, istatistiksel eğitimin erken yaşlardan itibaren başlaması gerektiği vurgulanarak, öğrencilerin analitik ve eleştirel düşünme becerilerini destekleyen eğitim programlarının önemi üzerinde durulmaktadır. Çalışma kapsamında, öğrencilere günlük hayatta karşılaştıkları örnek yaşam durumlarından oluşturulan açık uçlu sorular içeren bir test uygulanmıştır. Bu test ile öğrencilerin biçimsel olmayan istatistiksel çıkarım düzeyleri belirlenmiş ve değerlendirilmiştir. Araştırma soruları kapsamında, öğrencilerin çıkarım yapma düzeyleri, karşılaştıkları zorluklar ve kullandıkları stratejiler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Öğrencilerin gözlem yapma, karşılaştırma, tahminde bulunma ve sonuç çıkarabilme gibi biçimsel olmayan istatistiksel çıkarımlarla ilgili becerileri değerlendirilmiştir. Bu süreçte öğrencilerin çeşitli günlük yaşam durumlarını nasıl analiz ettikleri ve bu durumlarla ilgili hangi istatistiksel çıkarım stratejilerini kullandıkları araştırılmıştır. Çalışmanın bulguları, günlük yaşam durumlarının, öğrencilerin istatistiksel düşünme becerilerini geliştirmede etkili olduğunu göstermektedir. Öğrencilerin bu tür durumlar karşısında istatistiksel çıkarım yapabilme yeteneklerinin geliştirilmesinin, erken yaşlardan itibaren kazandırılmasının önemi vurgulanmaktadır. Özellikle, istatistiksel eğitim programlarının, öğrencilerin analitik düşünme ve problem çözme becerilerini destekleyecek şekilde tasarlanmasının gerekliliği ortaya konulmuştur. Araştırmanın sonuçları, öğrencilerin istatistiksel düşünme ve çıkarım yapma becerilerinin geliştirilmesinde günlük yaşam durumlarının kullanımının etkili olduğunu ve bu becerilerin erken yaşlarda kazandırılmasının önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Öğrencilerin günlük hayatta karşılaştıkları durumlar üzerinden istatistiksel çıkarım yapmaları, onların analitik düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirmektedir. Bu durum, öğrencilerin hem akademik başarılarını artırmakta hem de günlük yaşamda karşılaştıkları problemleri daha etkili bir şekilde çözmelerine yardımcı olmaktadır. Bu çalışma, istatistiksel çıkarım süreçlerinin eğitimde daha etkin bir şekilde öğretilmesi ve bu süreçlerin öğrencilere kazandırılması açısından önemli bir katkı sağlamaktadır. İstatistiksel eğitimin erken yaşlardan itibaren başlaması gerektiği ve öğrencilerin bu süreçleri günlük yaşam durumları üzerinden öğrenmesinin, onların analitik ve eleştirel düşünme becerilerini geliştireceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, bu araştırma, eğitim programlarının öğrencilerin ihtiyaçlarına ve günlük yaşamda karşılaştıkları durumlara uygun şekilde tasarlanmasının önemini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, bu araştırma, ortaokul öğrencilerinin biçimsel olmayan istatistiksel çıkarımlarının günlük yaşam durumları kullanılarak incelenmesinin, onların istatistiksel düşünme becerilerini geliştirmede etkili olduğunu göstermektedir. Bu becerilerin erken yaşlarda kazandırılması, öğrencilerin hem akademik hem de günlük yaşamda karşılaştıkları problemleri daha etkili bir şekilde çözmelerine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle, istatistiksel eğitim programlarının öğrencilerin analitik ve eleştirel düşünme becerilerini destekleyecek şekilde tasarlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate middle school students' informal statistical inferences using everyday life situations. The primary problem of the study is to understand how students perform these processes. In this context, the importance of starting statistical education from early ages is emphasized, highlighting the significance of educational programs that support students' analytical and critical thinking skills. As part of the study, a test containing open-ended questions derived from real-life situations was administered to the students. This test aimed to determine and evaluate the students' levels of informal statistical inference. The research questions focused on examining the students' levels of inference-making, the challenges they encountered, and the strategies they employed. The students' skills related to informal statistical inference, such as observation, comparison, estimation, and conclusion drawing, were evaluated. During this process, how students analyzed various everyday life situations and which statistical inference strategies they used were investigated. The study's findings indicate that everyday life situations effectively develop students' statistical thinking skills. Emphasizing the importance of fostering students' abilities to make statistical inferences in the face of such situations from an early age, the necessity of designing statistical education programs that support students' analytical thinking and problem-solving skills is highlighted. The results of the research reveal that using everyday life situations to develop students' statistical thinking and inference-making skills is effective and that acquiring these skills from an early age is crucial. Making statistical inferences about situations encountered in daily life enhances students' analytical thinking and problem-solving skills. This improvement not only boosts students' academic success but also helps them solve problems they encounter in everyday life more effectively. This study significantly contributes to more effectively teaching statistical inference processes in education and instilling these processes in students. It concludes that starting statistical education from early ages and learning these processes through everyday life situations develop students' analytical and critical thinking skills. Additionally, this research emphasizes the importance of designing educational programs tailored to students' needs and real-life situations they encounter. In conclusion, this research demonstrates that examining middle school students' informal statistical inferences using everyday life situations effectively develops their statistical thinking skills. Acquiring these skills from an early age helps students solve both academic and everyday life problems more effectively. Therefore, statistical education programs should be designed to support students' analytical and critical thinking skills.