Orta Anadolu bölgesindeki köpeklerde canine herpesvirus-1 seroprevalansının araştırılması
Investigation of the seroprevalence of canine herpesvirus-1in dogs in central anatolian region
- Tez No: 729477
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM MERT POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada; Orta Anadolu bölgesinde bulunan çeşitli ticari köpek üretim merkezlerindeki damızlık veya gebe köpeklerde infertiliteye neden olan Canine herpesvirus (CHV-1) seroprevalans çalışması yapılarak, bölgedeki durumunun araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Orta Anadolu Bölgesi'ndeki çeşitli il ve ilçelerin ticari köpek üretim işletmelerinde barındırılan (Ankara: Haymana, Gölbaşı, Çubuk, Etimesgut, Yenimahalle. Eskişehir: Seyit Gazi. Çankırı: Eldivan.) Alman Çoban (n=13), Doberman (n=23), Rottweiller (n=31), Anadolu Çoban Köpeği (Akbaş n=3, Malaklı n=9, Kangal n=29), Labrador (n=2), Mallinois (n=2), Border Collie (n=1) ve Bernese Dağ Köpeği (n=1) ırklarından oluşan toplam 114 dahil edildi. Her bir köpekten ikişer adet antikoagulanlı (EDTA) tüpe toplanan örneklerden biri PCR (Polimerase Chain Reacsion) işlemi için moleküler incelenmiş diğeri ise ticari CHV- 1 ELISA kiti ile serolojik değerlendirmesi yapıldı ve bu sonuçlar karşılaştırıldı. Çalışmanın gerçekleştirildiği tüm işletmelerde Köpek Herpes Virüs-1 antikor düzeyleri 10 ng/mL'nin üzerinde tespit edildi. Antikor pozitif olguların reprodüktif geçmişlerinde birçok patolojik bulgu olduğu belirlendi. Bu çalışma sonucunda ister dişi ister erkek olsun damızlıkta kullanılacak köpeklerin biz dizi jinekolojik muayenelere tabi tutulması ve özellikle de Canine Herpes Virus-1 etkeninden ari hayvanların üretimde kullanılması gerektiği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
In this study; Canine herpesvirus (CHV-1) seroprevalence study, which causes infertility in breeding or pregnant dogs in various commercial dog breeding centers in the Central Anatolia region, was conducted to investigate the situation in the region.In the study carried out in commercial dog breeding enterprises in various provinces and districts in the Central Anatolia Region (Ankara: Haymana, Gölbaşı, Çubuk, Etimesgut, Yenimahalle. Eskişehir: Seyit Gazi. Çankırı: Eldivan.); German Shepherd (n=13), Doberman (n=23), Rottweiller (n=31), Anatolian Shepherd Dog (Akbaş n=3, Malaklı n=9, Kangal n=29), Labrador (n=2), Mallinois (n=2), Border Collie (n=1) and Bernese Mountain Dog (n=1) , a total of 114 breeds were included. One of the samples collected from each dog in two anticoagulant (EDTA) tubes was analyzed molecularly for PCR (Polymerase Chain Reaction) process, and the other serological evaluation was made with the commercial CHV-1 ELISA kit and these results were compared. Canine Herpes Virus-1 antibody levels were found to be above 10 ng/mL in all establishments where the study was carried out. It was determined that there were many pathological findings in the reproductive history of antibody positive cases. As a result of this study, it was thought that the dogs to be used in breeding, whether female or male, should be subjected to series of gynecological examinations and especially animals free from Canine Herpes Virus-1 should be used in production.