Romantik ilişkilerde psikolojik iyi oluş düzeylerinin benlik saygısı ve yaşam doyumu üzerindeki rolü
The role of psychological well-being on self-esteem and life satisfaction in romantic relationships
  1. Tez No: 729486
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma romantik ilişkisi olan bireylerin psikolojik iyi oluş düzeylerinin benlik saygısı ve yaşam doyumu düzeyleriyle ilişkisi incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda benlik saygısı ve yaşam doyumunun romantik ilişkilerde psikolojik iyi oluşu yordama düzeyi incelenmesi ayrıca söz konusu olan değişkenlerin demografik değişkenler tarafından da değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma betimsel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinde yapılmıştır. Ayrıca çalışma nicel araştırma yöntemi ile hazırlanmıştır. Balıkesir ilinde bulunan, 199'u kadın 185'i erkek olmak üzere toplam 384 kişi çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Çalışmaya 18 yaş üstü romantik ilişkisi olan bireyler dâhil edilmiştir. Basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle ve içinde bulunulan pandemi sürecinden dolayı anket ve Google Dokümanlar üzerinden aynı anketin dijital forma dönüştürülmüş halinde veriler toplanmıştır. Çalışmada kullanılan veri toplama araçları; Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği (WEMİOÖ), Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ) ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatisksel analizleri gerçekleştirmiş ve tablo şeklinde sunulmuştur. Çalışmada elde edilen veriler SPSS 24.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre, eğitim durumu, çalışma durumu, ilişki değerlendirmesi, gelir düzeyi ve medeni durum psikolojik iyi oluş, benlik saygısı, yaşam doyumu puanlarının anlamlı farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Psikolojik iyi oluş, benlik saygısı ve yaşam doyum puanları en yüksek, lisansüstü eğitim, çalışan, romantik ilişkisini çok iyi değerlendiren ve evli bireylerde olduğu saptanmıştır. Psikolojik iyi oluş ve yaş arasında anlamlı şekilde farklılaşmadığı görülmüştür ancak benlik saygısı ve yaşam doyumunun yaş değişkenine göre anlamlı olarak farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların psikolojik iyi oluş ve yaşam doyumu puanlarının cinsiyete göre farklılaşma göstermediği görülmüştür. Psikolojik iyi oluşun hem benlik saygısı hem de yaşam doyumu arasında pozitif yönde yüksek düzeyde anlamlı bir ilişkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca benlik saygısı ve yaşam doyumu puanlarının psikolojik iyi oluş puanlarını anlamlı düzeyde yordadığı gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar tartışılmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between the psychological well-being of individuals in a romantic relationship with their self-esteem and life satisfaction levels. In this context, it is intended to investigate the level of self-esteem and life satisfaction predicting psychological well-being in romantic relationships, and also to evaluate these variables in question by demographic variables. This study is conducted using the relational survey model, one of the descriptive research methods. In addition, it is prepared with the quantitative research method. A total of 384 people, 199 women and 185 men, in Balıkesir province form the sample of the study. Individuals over the age of 18 who have a romantic relationship are included in the study. Data are collected by using the simple random sampling method in the form of both survey and the digital version of the same survey via Google Docs due to the current pandemic process. Participation in the research is provided by the researcher himself. Data collection tools used in the study are Socio-Demographic Information Form, Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale (WEMWBS), The Satisfaction with Life Scale (SWLS) and Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES). The obtained data in the study are statistically analyzed with the SPSS 24.0 program and presented in the form of a table. According to the results of the research, it can be deduced that factors such as educational status, employment status, relationship evaluation, income level and marital status significantly differentiate the scores of psychological well-being, self-esteem, and life satisfaction. Psychological well-being, self-esteem and life satisfaction scores are found to be highest in individuals with graduate education, working, evaluating their romantic relationship very well, and married individuals. It is found that there is no significant difference between psychological well-being and age. However, self-esteem and life satisfaction differ significantly according to the age factor. On the other hand, the psychological well-being and life satisfaction scores of the participants do not differ according to gender. It is concluded that psychological well-being has a positive correlation with both self-esteem and life satisfaction. Furthermore, self-esteem and life satisfaction scores significantly predict psychological well-being scores.