Üniversite öğrencilerinin belirsizliğe tahammülsüzlük düzeylerinin ve bağlanma stillerinin psikolojik iyi oluşlarını yordamadaki rolü
The role of university students' intolerance of uncertainy and attachment styles in prediction of psychological well-being
- Tez No: 753495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ATİK, DOÇ. DR. SELEN DEMİRTAŞ ZORBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri ile kaygılı ve kaçınan bağlanma stillerinin psikolojik iyi oluşlarını yordamadaki rolü incelenmiştir. Üniversite öğrencilerinin psikolojik iyi oluşlarının cinsiyet, algılanan sosyo-ekonomik düzey ve romantik ilişki durumuna göre anlamlı farklılaşıp farklılaşmadığı da ele alınmıştır. Araştırmaya toplamda 416 üniversite öğrencisi (236'sı kadın, 180'i erkek) katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II kullanılmıştır. Çoklu doğrusal regresyon analizi sonuçlarına göre; modeldeki değişkenlerin birlikte psikolojik iyi oluşa ait varyansın %42'sini açıkladığı, üniversite öğrencilerinin belirsizliğe tahammülsüzlükleri, kaygılı ve kaçınan bağlanma stillerinin psikolojik iyi oluşlarını anlamlı bir şekilde yordadığı bulunmuştur. En güçlü yordayıcı değişkenin kaygılı bağlanma stilidir. Üniversite öğrencilerinde belirsizliğe tahammülsüzlük, kaygılı ve kaçınan bağlanma puanları artıkça psikolojik iyi oluş azalmaktadır. Üniversite öğrencilerin psikolojik iyi oluşları algılanan sosyo-ekonomik düzeyleri ve romantik ilişki durumlarına göre anlamlı farklılık göstermiştir. Algılanan sosyo-ekonomik düzeyde refah seviyesi artıkça psikolojik iyi oluş artmış ve romantik ilişkiye sahip olanların psikolojik iyi oluşlarının yüksek olduğu bulunmuştur. Elde edilen bulgular ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of university students' intolerance of uncertainty, anxious and avoidant attachment styles in predicting psychological well-being were investigated. It was also examined whether psychological well-being of university students differed significantly according to gender, perceived socio-economic level and romantic relationship. In total, 416 university students (236 female, 180 male) participated in the study. Personal Information Form, Psychological Well-Being Scale, Intolerance of Uncertainty Scale, and Experiences in Close Relationships Inventory-II were used as data collection tools. According to the results of multiple linear regression analysis, it was found that the variables in the model together explained 42% of the variance of psychological well-being, and university students' intolerance to uncertainty, anxious and avoidant attachment styles significantly predicted their psychological well-being. It was found that the strongest predictor variable was the anxious attachment style. As the scores of intolerance of uncertainty, anxious and avoidant attachment increased, the scores of psychological well-being decreased in university students. University students' psychological well-being differed significantly according to their perceived socio-economic level and romantic relationship status. As the perceived socio-economic level of well-being increased, psychological well-being increased, who had romantic relationships were found to have higher psychological well-being. The findings were discussed within the framework of the relevant literature and suggestions were presented.