Farklı tekniklerle yapılan yapay yaşlandırmaların monolitik CAD/CAM materyallerinin optik özelliklerine etkisinin incelenmesi
Studying the effect of artificial aging, made by using different methods, on monolithic CAD/CAM materials' opticial properties
  1. Tez No: 729495
  2. Yazar: GÜLSÜM CEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. HAMİYET KILINÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Restoratif materyallerin optik özelliklerinde, intraoral koşullar nedeniyle zamanla değişim meydana gelmektedir. Bu çalışmanın amacı, bilgisayar destekli tasarım bilgisayar destekli üretim (CAD/CAM) teknolojisi ile kullanılabilen farklı içerikteki materyallerin, 3 farklı teknikle yapılan yapay yaşlandırma sonrası optik özelliklerindeki değişimi incelemek ve karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Bu çalışmada, yüksek translusensiye sahip A1 renginde GC LRF(GC), IPS Emax Cad (EM), IPS Empress Cad (ES) ve Celtra Duo (CD) blokları kullanıldı. 4 farklı materyalden toplam 120 adet örnek, otomatik yüksek hızlı hassas kesim makinesi (Metkon Micracut 201, Bursa, Türkiye) yardımı ile su soğutması altında 1±0,05 mm kalınlığında hazırlandı. Örneklerin L*, a*, b* değerleri beyaz, siyah ve gri zeminde spektrofotometre ile (Easy Shade V, Vita Zahnfabric; Almanya) ölçüldü. Ölçülen bu değerler işaretlenen her bir örnek için kayıt altına alındı. Ultraviyole (UV) ile yaşlandırma, termal döngü (TD) ve otoklavda yaşlandırma (O) işlemleri sonrası örneklerin optik ölçümleri aynı koşullarda tekrarlandı. ∆E00, TP001 ve TP002 değerleri CIEDE2000 formülüne göre hesaplandı. Veriler, 2-yönlü varyans analizi (ANOVA), Fishers LSD ve Eşleştirilmiş Örneklemler T-Testi ile istatistiksel olarak değerlendirildi (P≤0,05). Yapay yaşlandırma uygulamaları sonrası en yüksek ∆E00 değeri EMUV grubunda, en düşük ∆E00 değeri ESO grubunda görüldü. Yapay yaşlandırma yönteminden bağımsız olarak anlamlı derecede en az renk değişimine uğrayan materyal GC olurken; CD, EM ve ES grupları arasında anlamlı bir farklılık bulunmadı. UV ile yaşlandırma anlamlı derecede daha fazla renk değişimine sebep olurken, termal döngü ve otoklavda yaşlandırma yöntemleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmadı. TP00 parametresinin GCTD ve EMUV gruplarında yaşlandırma işlemleri sonrası anlamlı derecede azaldığı belirlendi. Yapay yaşlandırma işlemleri sonrası tüm gruplarda ∆E00 değerinin klinik olarak gözlemlenebilir seviyenin altında (ΔE00
Özet (Çeviri)
Optical properties of restorative materials change over time due to intraoral conditions. The aim of this study is to examine the change in the optical properties of materials of different contents that can be used with computer aided design and computer aided manufacturing (CAD/CAM) technology after artificial aging methods performed with 3 different techniques and to evaluate them comparatively. In this study, for high translucency A1 colour; GC LRF(GC), IPS Emax Cad (EM), IPS Empress Cad (ES) and Celtra Duo (CD) blocks were used. Totally 120 samples from 4 different materials were prepared by the help of automatic high-speed precision cutting machine (Metkon Micracut 201 Bursa, Turkey) under water cooling as 1±0,05mm thick. The L*, a*, b* values of the samples were measured with a spectrophotometer (Easy Shade V, Vita Zahnfabric; Germany) on a white, black and gray background. These measured values were recorded for each sample marked. After ultraviolet (UV) aging, thermal cycle (TC) and autoclave aging (A) processes, the optical measurements of the samples were repeated under the same conditions. The values of ∆E00, TP001 and TP002 were calculated according to the CIEDE2000 formula. The data were evaluated statistically using 2-way analysis of variance (ANOVA), fishers LSD and paired samples T-Test (P≤0.05). The highest value of ∆E00 was observed in the EMUV group and the lowest value of ∆E00 was observed in the ESA group after artificial aging applications. Regardless of the artificial aging method, the material that underwent the least significant decolorization was GC; there was no significant difference between the CD, EM and ES groups. While UV aging caused significantly more color changes, there was no significant difference between the thermal cycle and autoclave aging methods. It was determined that the TP00 parameter decreased significantly in the GCTC and EMUV groups after aging procedures. It was observed that the ∆E00 value gave results below the clinically observable level (ΔE00