Farklı içerikli diş macunlarının monolitik zirkonyanın optik özelliklerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of toothpastes with different contentson the optical properties of monolithic zirconia
- Tez No: 729499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Monolitik zirkonya, estetik ve mekanik özellikleri geliştirilmiş restorasyonlar hazırlayabilmek için tercih edilmektedir. Bununla beraber, diş macunu ve gastrik asit, farklı materyal kalınlıklarındaki monolitik zirkonya materyalinin optik özellikleri üzerinde etkili olabilir. Bunun yanı sıra gastrik asidin monolitik zirkonya materyali üzerine etkileri ve erozyon önleyici diş macunlarının etki dereceleri konusunda elde edilmiş net bir sonuç yoktur. Bu tez çalışmasının amacı, farklı içerikli diş macunlarının ve gastrik asidin çeşitli kalınlıklardaki monolitik zirkonya materyalinin optik özellikleri üzerine etkisinin CIELAB (∆E) ve CIEDE2000 (ΔE00) parametreleri aracılığı ile değerlendirilmesidir. Monolitik zirkonya (inCoris TZI C, Sirona Dental; Almanya) materyalinden iki farklı kalınlıkta (0.8 mm ve 1.0 mm) olmak üzere toplam 63 tane örnek hazırlandı. Sinterizasyon işlemi tamamlandıktan sonra numunelerin L*, a*, b*, C (kroma) ve h (hue) değerleri gri zeminde spektrofotometre aracılığı ile (Easy Shade Advance 4.0 Vita Zahnfabric; Almanya) ölçüldü. Daha sonra, örnekler simüle edilmiş fırçalama ünitesinde diş macunu ile fırçalandı ve gri zeminde renk ölçümleri tekrarlanarak ∆E1 ve ∆E001 değerleri hesaplandı. Bu işlemden sonra örneklere simüle edilmiş gastrik asit uygulaması yapıldı ve gri zeminde numunelerin son renk ölçümleri tamamlanarak ∆E2 ve ∆E002 değerleri hesaplandı. Fırçalama ve asit uygulamasının materyal yüzeyi üzerine etkisinin analizinde taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntüleri kullanıldı. Verilerin istatiksel değerlendirmesinde Mann Whitney U ve Kruskall Wallis testleri kullanıldı. Tekrarlayan ölçümlerden elde edilen verilerin, Friedman Halton ve Wilcoxon Signed Rank testleri ile istatiksel değerlendirilmesi yapıldı. Diş macunu ve gastrik asit uygulamasının renk değişimi üzerine etkileri değerlendirildiğinde, farklı diş macunları ile fırçalanan örneklerden 0.8 mm kalınlığında olan grupta renk değişimi görülmemiş, 1.0 mm kalınlığındaki örneklerden Promine diş macunu grubunun ΔE1 ve ΔE001 değerlerinin Tam koruma grubuna göre anlamlı derecede büyük olduğu görülmüştür(p=0,001), (p=0,001). Gastrik asit uygulaması sonrası renk değişimleri değerlendirildiğinde ise 0.8 mm kalınlığındaki örneklerden Promine diş macunu grubunda asit uygulaması sonrası ΔE002 değerlerinin anlamlı düzeyde büyük olduğu görülmüştür (p= 0,001). Fakat renk değişimleri klinik olarak fark edilebilir seviyede bulunmamıştır. Çalışmanın bulgularına göre farklı diş macunları ile fırçalama ve gastrik asit uygulamasının monolitik zirkonya materyalinin renk değişimi üzerine etkisinin klinik algılanabilirlik seviyesinin altında ve tüm gruplarda değişimleri klinik olarak gözlemlenebilir eşiğin altında kaldığı tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Monolithic zirconia is preferred to prepare restorations with improved aesthetic and mechanical properties. However, toothpaste and gastric acid can have an effect on the optical properties of monolithic zirconia of different material thicknesses. In addition, these possible effects of gastric acid on monolithic zirconia material and the degree of effectiveness of anti-erosion toothpastes are not clear in the literature. Therefore, the aim of this thesis study is to evaluate the effects of toothpastes with different contents and gastric acid on the optical properties of monolithic zirconia material in various thicknesses by means of CIELAB (∆E) and CIEDE2000 (ΔE00) parameters. A total of 63 specimens in two different thicknesses (0.8 mm and 1.0 mm) were prepared from monolithic zirconia (in Coris TZI C, Sirona Dental; Germany). After the sintering process was completed, the L*, a*, b*, C (chroma) and h (hue) values of the samples were measured on a gray background by means of a spectrophotometer (Easy Shade Advance 4.0 Vita Zahnfabric; Germany). Afterwards, the samples were brushed with toothpaste in the simulated brushing unit and the color measurements were repeated on the gray background, and ∆E1 and ∆E001 values were calculated. After this process, simulated gastric acid was applied to the samples, and ∆E2 and ∆E002 values were calculated by completing the final color measurements of the samples on a gray background. Scanning electron microscope (SEM) images were used to analyze the effect of brushing and acid application on the material surface. Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used in the statistical evaluation of the data. The data obtained from repeated measurements were statistically evaluated with the Friedman Halton and Wilcoxon Signed Rank tests. When the effects of toothpaste and gastric acid application on the color change were evaluated, no color change was observed in the 0.8 mm thick group from the samples brushed with different toothpastes. on the other hand, the ΔE1 and ΔE001 values of the 1.0 mm thick samples in the Promine toothpaste group were found to be significantly higher than Tam Koruma toothpaste group(p=0.001), (p=0.001).When the color changes after gastric acid application were evaluated, the ΔE002 values after acid application were significantly higher in the Promine toothpaste group, which is one of the 0.8 mm thick samples (p= 0.001). However, color changes were not clinically noticeable. According to the findings of the study, it was determined that the effect of brushing with different toothpastes and gastric acid application on the color change of monolithic zirconia material was below the clinical detectability level and the changes in all groups were below the clinically observable threshold.