Evaluation and optimization of DMVPN network performance using dynamic routing and advanced encryption algorithms
  1. Tez No: 729520
  2. Yazar: HASAN MOHAMED ALI MARAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMAD İLYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
DMVPN teknolojisi, uzak sitelerin esnek uygulanmasına ve ara bağlantısına izin veren gelişmiş bir Cisco tekniğidir. Bir DMVPN ağını çalıştırmak için üç temel bileşen yapılandırılmalıdır: mGRE tünelleme, NHRP protokolü ve dinamik yönlendirme protokolü. GRE tünellemesindeki paketler korunmalıdır; bu nedenle, verileri korumak için IPsec/mGRE kullanılır. IPsec, ağ tasarımına ve amacına bağlı olarak değişen güvenlik seviyeleri sağlayabilen çeşitli özellikler sunar. Şifreleme algoritmaları, DMVPN ağına daha yüksek koruma sağlayan kritik güvenlik özellikleridir. Ancak, özellikle büyük ölçeklenebilir ağlarda ağ performansını ve kalitesini etkilerler ve zayıf ağ kalitesi ve performansından kaçınmak için uygun bir yönlendirme protokolünün uygulanmasını gerektirirler. Ağ performansını ölçmek için birçok çalışma yapılmıştır. Bu araştırma çalışması, yönlendirme protokolleri ve şifreleme algoritmalarının bir kombinasyonunu test ederek DMVPN ağ performansını değerlendirmeye ve optimize etmeye odaklanmaktadır; DES, AES ve 3DES gibi simetrik şifreleme algoritmaları, OSPF, RIP ve EIGRP gibi diğer dinamik yönlendirme protokolleriyle yapılandırılmış ve test edilmiştir. . Hız, Gecikme süresi, Titreşim, Verimlilik oranı ve kayıp datagram yüzdesi gibi birçok ağ temel göstergesi, Iperf ölçüm aracı kullanılarak yakalandı ve analiz edildi. Farklı giriş kriterleri kullanılarak birçok senaryo yürütüldü, her deneyde laboratuvarlar bir yönlendirme protokolü ve bir şifreleme algoritması kombinasyonu ile yapılandırıldı, sırasıyla 500KB ve 256KB'lik iki farklı UDP verisi ile akış sağlandı, 500KB/S sabit bant genişliği limiti ile sınırlandırıldı . 500KB veri girişi ile bant genişliği miktarının 500KB/S ile sınırlandırılması, diğer tüm protokollerden farklı olarak en yüksek performansı AES algoritmalı EIGRP protokolünün, ardından RIP/3DES'in elde ettiğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, RIP/AES kullanmak, veri akışı (256KB) tarafından yapıldığında gözle görülür iyi bir performans ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The DMVPN technology is an enhanced Cisco technique that allows for flexible implementation and interconnection of remote sites. Three key components must be configured to run a DMVPN network: mGRE tunneling, NHRP protocol, and dynamic routing protocol. The packets in the GRE tunneling must be protected; for this reason, IPsec/mGRE is utilized to protect data. IPsec offers several properties that can provide varying security levels depending on the network design and purpose. Encryption algorithms are critical security attributes that provide higher protection to the DMVPN network. However, they impact network performance and quality, especially in large scalable networks, necessitating the implementation of an appropriate routing protocol to avoid poor network quality and performance. Many studies have been conducted to measure network performance. This research work focuses on evaluating and optimizing the DMVPN network performance by testing a combination of routing protocols and encryption algorithms, symmetric encryption algorithms such DES, AES, and 3DES were configured and tested with other dynamic routing protocols such as OSPF, RIP, and EIGRP. Many network key indicators such as Speed, Latency time, Jitter, Throughput rate, and the percentage of datagram lost were captured and analyzed by using the Iperf measurement tool. Many scenarios were conducted using different input criteria, in each experiment, labs were configured with a combination of one routing protocol and one encryption algorithm, streamed with two different UDP data of 500KB and 256KB respectively, restricted with a fixed bandwidth limit of 500KB/S. Restricting bandwidth amount to 500KB/S with data input of 500KB reveals that the EIGRP protocol with the AES algorithm gained the greatest performance, followed by RIP/ 3DES, unlike all other protocols. However, using RIP/AES reveals noticeable good performance when data streamed by (256KB).