Over kanserli hastalarda endoglin (CD105)'in prognostik önemi
Prognostic significance of endoglin (CD105) in patients with ovarian cancer
- Tez No: 729521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Over kanseri tüm kanserler içerisinde en sık görülen beşinci kanser türüdür. Jinekolojik maligniteler arasında mortalitesi en yüksek olan kanser over kanseridir ve tüm maligniteler arasında ise mortalite açısından beşinci sıradadır. Genel olarak bütün over kanserlerinde en önemli prognostik faktör hastalığın tanı anındaki evresi ve rezidüel tümör dokusunun hacmidir. Biz de çalışmamızda endoglin'in (CD 105) over kanserindeki prognostik önemini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya 45 over kanserli hasta ve kontrol grubu olarak da 22 folikül kisti rüptürü nedeniyle ooferektomi yapılmış olan hasta dahil edildi. Hastaların tanı anındaki evreleri; %31,1 Evre 1 (n:14), %6,7 Evre 2 (n:3), %35,6 Evre 3 (n:16) ve %26,7 (n:12) Evre 4 olarak tespit edildi. Hastaların %26,7'sinde (n:12) ECOG performans skoru 0 iken, %13,3'ünde (n:6) 1, %28,9'unda (n:13) 2, %20'sinde (n:9) 3, %11,1'inde (n:5) ise 4 olarak tespit edildi. Hasta grubunda ortalama endoglin seviyesi kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksekti (p0,05). Hasta grubunda median sağkalım süresi 23 ay (aralık 1-96) olarak hesaplandı. Genel sağkalım ile endoglin seviyeleri arasında orta derecede ancak istatistiksel olarak anlamlı bir negatif korelasyon mevcuttu (p57,57) ve ortalamanın altında olan hastalar olmak üzere iki gruba ayrılarak değerlendirildiğinde aralarında genel sağkalım açısından istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi. CA-125 seviyeleri ile CD 105 seviyeleri arasında korelasyon saptanmadı (p:0,304 r:-0,157). CA-125 seviyeleri ile genel sağkalım arasında bir korelasyon saptanmadı. Çalışmamızda hastaların %28,9'unda (n:13) platin direnci tespit edildi. Platin direnci olan hastalar ile olmayan hastalar arasında ortalama genel sağkalım ve endoglin seviyeleri açısından fark saptanmadı. Sonuç olarak çalışmamız over kanserinde Endoglinin prognostik öneminin değerlendirildiği ilk çalışma olması nedeniyle önemlidir. Yine de over kanserinde hastalarında Endoglinin prognostik önemini gösteren daha geniş ölçekli randomize çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer is the fifth most common cancer among all cancers. Ovarian cancer is the cancer with the highest mortality among gynecological malignancies and ranks fifth among all malignancies in terms of mortality. In general, the most important prognostic factors in all ovarian cancers are the stage of the disease at the time of diagnosis and the volume of residual tumor tissue. In our study, we aimed to investigate the prognostic importance of endoglin (CD 105) in ovarian cancer. Forty-five patients with ovarian cancer and 22 patients who had undergone oophorectomy due to follicle cyst rupture were included in the study. Stages of the patients at the time of diagnosis; 31.1% Stage 1 (n:14), 6.7% Stage 2 (n:3), 35.6% Stage 3 (n:16) and 26.7% (n:12) Stage 4 . The ECOG performance score was 0 in 26.7% (n:12) of the patients, 1 in 13.3% (n:6), 2 in 28.9% (n:13), and 20% (n). :9) was 3, 11.1% (n:5) was 4, respectively. The mean endoglin level in the patient group was significantly higher than the control group (p0.05). The median survival time in the patient group was calculated as 23 months (range 1-96). There was a moderate but statistically significant negative correlation between overall survival and endoglin levels (p57.57) and those with below average, a statistically significant difference was found between them in terms of overall survival. There was no correlation between CA-125 levels and CD105 levels (p:0.304 r:-0.157). No correlation was found between CA-125 levels and overall survival. In our study, platinum resistance was detected in 28.9% (n:13) of the patients. There was no difference in mean overall survival and endoglin levels between patients with and without platinum resistance. In conclusion, our study is important because it is the first study to evaluate the prognostic importance of Endoglin in ovarian cancer. However, there is a need for larger-scale randomized studies showing the prognostic importance of Endoglin in patients with ovarian cancer.