Toplum kökenli pnömoni tanısı ile yatan hastaların tanı ve tedavilerinin kılavuzlara uygunluğunun değerlendirilmesi ve klinik eczacı yaklaşımları
Evaluation of the compliance to guidelines the diagnosis and treatment in inpatients diagnosed with community-acquired pneumonia and clinical pharmacist approaches, Hacettepe University Faculty of pharmacy
  1. Tez No: 729522
  2. Yazar: PINAR BAKIR EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KUTAY DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Eczacılıkta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eczacılık Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Toplum kökenli pnömoni (TKP), mortalite ve morbiditesi yüksek seyreden, hayatı tehdit edici bir hastalıktır. TKP tanısı ile hastaneye yatırılan hastalarda hastalık etiyolojisinin belirlenmesi, ampirik tedavi yaklaşımlarında kılavuzlara uygunluğu belirlemek için çok önemlidir. Bu çalışmada, TKP tanısıyla tedavi edilen hastalarda tanı ve ampirik antibiyotik tedavisinin kılavuz yaklaşımlarına uygunluğunun incelenmesi ve uygunluğun hasta sonuçları üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi ve klinik eczacının bu konudaki rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. TKP nedeniyle Hacettepe Üniversitesi Hastanelerine yatırılan, 18 yaş ve üzeri hastalar retrospektif ve prospektif olmak üzere 2 aşamada değerlendirilmiştir. Çalışmada lokal TKP tanı ve tedavi kılavuzu ve uluslararası geçerliliği olan kılavuzlara uygunluk değerlendirilmiştir. Çalışmaya 423'ü retrospektif, 328'i prospektif dönemde olmak üzere 751 hasta dahil edilmiştir. En sık saptanan bakteriyel patojen H. influenzae (%55,9) olmuştur. TKP ile takip edilen hastaların ampirik tedavilerinin %26,4-36,3'ü uluslararası kılavuzlara uygun olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Community-acquired pneumonia (CAP) is a life-threatening disease with high mortality and morbidity. Determining the etiology of CAP in patients is very important to evaluate compliance with the guidelines for empirical therapy. In this study, it was aimed to evaluate the compliance of the treatments with guidelines regarding in diagnosis and empirical antibiotic therapy in CAP, and to evaluate the effect of compliance on patient outcomes, and to determine the role of the clinical pharmacist. Patients aged 18 years hospitalized with CAP at Hacettepe University Hospitals were evaluated in retrospective and prospective periods. Compliance with the guidelines was evaluated with the local hospital CAP diagnosis and treatment guideline and international up-to-date guidelines. A total of 751 patients (423 in retrospective and 328 in the prospective period) were included. The most common bacterial pathogen was H. influenzae (55.9%). 26.4-36.3% of the empirical treatments complied with the international guidelines.