Radikal prostatektomi yapılan hastalarda gleason skoru sonuçları ile transrektal ultrasonografi eşliğinde prostat biyopsisinde elde edilen gleason skoru sonuçlarının karşılaştırması ve risk sınıflamalarının karşılaştırılması
Comparison of transrectal ultrasound achieved prostate biopsy and index tumor detection rate and consistence of biopsy and radical prostatectomy gleason score
- Tez No: 729554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİ ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Radikal prostatektomi yapılan hastalarda bulunan Gleason skoru ile transrektal ultrasonografi eşliğinde prostat biyopsisinde elde edilen Gleason skoru ve D'Amigo risk sınıflamasının korelasyonunu araştırmaktır. Materyal metod: Bu çalışma, Nisan 2017- Ocak 2022 yılları arasında prostat kanseri tanısı konulmuş ve radikal prostatektomi operasyonu yapılmış hasta dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların yaşları, TRUS Bx öncesi PSA değerleri, TRUS Bx GS, RP spesmeni GS, invazyon derecesi (TNM sınıflaması), D'Amico risk sınıflamasına göre risk sınıfı, postop komplikasyonları, izlem süresi (AY), RP sonrası ek tedavi gereksinimi kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 39 hastanın yaş ortalaması 65,72±5,93 yıl, pre op PSA değeri 11,77±7,53 ng/ml, post op takip süreleri (ay) ortalama 21,23±17,53 olarak elde edildi. TRUS Bx örneklerinin GS ile RP örneklerinin GS hastaların 30 (%76,9)'unda uyumlu izlendi. TRUS Bx örneklerinde hastaların 5 (%12,9)'ünde düşük derecelendirme, 4 (%10,2)'inde ise yüksek derecelendirme yapıldığı görüldü. Toplam 27 (%69,2) hastanın D'Amico risk sınıflaması pre op ve post op uyumlu olarak bulunmuştur. 9 (%23) hastanın post op D'Amico sınıflaması pre op sonuçlarına göre düşük riskli bulunmuş olup 3 (%7,8) hastanın post op D'Amico sınıflaması yüksek riskli bulunmuştur. Gleason skorları ve D'Amico risk sınıflaması arttıkça post op tedavi ihtiyacı ve persistan PSA oranının arttığı izlendi. Sonuç: TRUS Bx spesmenlerinin GS'ları ile RP spesmenlerinin GS'ları yüksek derecede uyumlu olduğu görüldü. Aynı zamanda D'Amico sınıflaması pre op ve post uyumu yüksek derecede izlendi. Hastaların önemli bir kısmında post op D'Amico sınıflaması pre op sonucuna göre daha düşük bulundu. TRUS Bx GS'nin ve D'Amico sınıflamasının güvenirliği ve etkinliği tedavi modalitesine karar vermede etkin birer yöntemlerdir. Hekimlerin daha sağlıklı kararlar verebilmeleri için, biyopsi sonrasında patoloji sonuçlarını ele alırken GS'de alınacak hata payı olasılığını akılda tutulması gerekir.
Özet (Çeviri)
In our study, our goal is to investigate the correlation between the Gleason score found in patients who had undergone radical prostatectomy, and the Gleason score obtained in transrectal ultrasonography-guided prostate biopsy, and the D'Amigo risk classification. Materials and methods: In this study, the files of patients who were diagnosed with prostate cancer and underwent radical prostatectomy between April 2017 and January 2022 were reviewed retrospectively. Patient's ages, PSA values before TRUS Bx, TRUS Bx GS, RP specimen GS, degree of invasion (TNM classification), risk class according to D'Amico risk classification, postoperative complications, follow-up time (AD), and need for additional treatment after RP were recorded. Results: The mean age of 39 patients included in the study was 65.72±5.93 years, pre-op PSA value was 11.77±7.53 ng/ml, and mean post-op follow-up period (months) was 21.23±17.53. GS of TRUS Bx samples and GS of RP samples were found to be compatible in 30 (76.9%) of the patients. In TRUS Bx samples, 5 (12.9%) of the patients were low graded and 4 (10.2%) high graded. D'Amico risk classification of 27 (69.2%) patients was found to be compatible with pre-op and post-op. Post op D'Amico classification of 9 (23%) patients was found to be low risk according to pre-op results, and post op D'Amico classification of 3 (7.8%) patients was found to be high risk. It was observed that as Gleason scores and D'Amico risk classification increased, the need for post-op treatment and the rate of persistent PSA increased. Conclusion: GS of TRUS Bx specimens and GS of RP specimens were found to be highly compatible. At the same time, D'Amico classification pre-op and post compliance was observed to a high degree. In a significant part of the patients, the post op D'Amico classification was found to be lower than the pre-op result. The reliability and efficacy of TRUS Bx GS and D'Amico classification are effective methods in deciding the treatment modality. In order for physicians to make healthier decisions, the possibility of error margin in GS should be kept in mind when considering the pathology results after biopsy.