COVID-19 pandemi sürecinde üniversite öğrencilerinin depresyon ve anksiyete düzeylerinin incelenmesi
Examination of depression and anxiety levels of university students during the COVID-19 pandemic process
- Tez No: 729568
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin COVID-19 pandemisi sürecindeki depresyon, sürekli kaygı ve durumluk kaygı düzeyleri incelenmiştir. Araştırma kapsamında, İstanbul ilinde Haliç Üniversitesinde eğitim görmekte olan 378 üniversite öğrencisinin verileri değerlendirilmiştir. Katılımcılara, Sosyo-demografik Bilgi Formu, Beck Depresyon Ölçeği, Sürekli ve Durumluk Kaygı Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analizinden elde edilen bulgulara göre, üniversite öğrencilerinde hafif şiddette depresyon, orta şiddette sürekli kaygı ve durumluk kaygı olduğu görülmüştür. Depresyon, sürekli kaygı ve durumluk arasındaki ilişki incelendiğinde, depresyon ile sürekli kaygı ve durumluk kaygı arasında pozitif yönlü orta şiddette anlamlı bir korelasyon olduğu saptanmıştır. Buna ek olarak katılımcıların depresyon puanlarının sürekli kaygı ve durumluk kaygı puanlarını anlamlı düzeyde yordadığı tespit edilmiştir. Sosyo-demografik değişkenlere yönelik yapılan analizler sonucunda kadınların depresyon ve sürekli kaygı düzeyinin erkeklerden anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca ailesi ile yaşayan bireylerin sürekli kaygı düzeyinin yalnız yaşayan bireylerin sürekli kaygı düzeylerinden istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucu elde edilen bulguların, pandemi sürecinde bireylerin ruhsal sağlığının anlaşılmasına ve pandemi sürecinde bireylerin ruh sağlığını iyileştirmeye yönelik yürütülecek çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the depression, trait anxiety and state anxiety levels of university students during the COVID-19 pandemic were investigated. Within the scope of the research, the data of 378 university students studying at Haliç University in Istanbul were evaluated. Socio-demographic Information Form, Beck Depression Inventory, Trait and State Anxiety Inventory were administered to the participants. According to the findings obtained from the analysis of the research data, it was observed that the university students had mild depression, moderate trait anxiety and state anxiety. When the relationship between depression, trait anxiety and state was examined, it was found that there was a positive and moderately significant correlation between depression and trait anxiety and state anxiety. In addition, it was determined that the depression scores of the participants significantly predicted the trait anxiety and state anxiety scores. As a result of the analyzes made on socio-demographic variables, it was seen that the depression and trait anxiety levels of women were significantly higher than men. In addition, it has been determined that the trait anxiety level of individuals living with their families is statistically significantly higher than the trait anxiety levels of individuals living alone. It is thought that the findings obtained as a result of the research will contribute to the understanding of the mental health of individuals during the pandemic process and to the studies to be carried out to improve the mental health of individuals during the pandemic process.