Atatürk Üniversitesi İnme Merkezi'ne başvuran akut iskemik inme hastalarının tanı ve tedavi süreçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of diagnosis and treatment processes of acute ischemic stroke patients admitted to Atatürk University Stroke Center
- Tez No: 729575
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: İnme merkezi tabanlı inme kayıtları; inme epidemiyolojisi, klinik özellikleri ve doğal seyrinin sistematik analizi için yararlı bir araçtır. İnme yaklaşımında etkili kalite metrik ve unsurlarının baz alındığı inme kayıt verilerinin analizleri, inme yönetiminin iyileştirilmesi için kullanılabilecek bilgiler sağlayabilir. Yeni kurulan inme merkezimizde, akut inme hastalarının takip ve tedavi süreçleri kayıtlarının analizi ile inme merkezi yaklaşımının etkinliğini ve bu süreçte akut inme yönetiminin daha etkili hale getirilmesini sağlayacak faktörlerin tespit edilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Verilerimiz, 01.01.2021 - 30.09.2021 tarihleri arasında inme merkezimize başvuran akut inme hastalarında hemorajik inme tanılı ve 18 yaş altı hastalar dışlanarak kalan hastalarda etiyoloji, risk faktörleri, klinik belirtiler, tedavi, fonksiyonel sonuçlar ve inme kalite metrik ve unsurlarını değerlendirmek için prospektif olarak kayıt altına alınmış ve inme ilişkili sınıflama sistemleri de kullanılarak istatistiksel analiz edilmiştir. Bulgular: 524 akut inme hastamızın 466'sı arteryal iskemik inme, 46'sı GİA ve 12'si SVT idi. Hastaların yaş ortalaması 68,3±13,9 olup %54'ü erkekti. Hastaların %13'ü acil sağlık hizmetleri, %33'ü kendi imkanları ve %54'ü başka hastaneden sevk ile başvurdu. Tüm hastaların %36'sı ilk 4.5 saat, %11'i 4.5-6 saat, %35'i 6-24 saat ve %18'i >24 saat olarak başvurdu. Başvuruda hastaların %63,5'inde motor belirtiler, %39,8'inde konuşma bozukluğu mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Objective: Stroke unit-based stroke registries are a useful tool for the systematic analysis of stroke epidemiology, clinical features, and natural history. Analysis of stroke registry data, based on effective quality metrics and elements in the stroke approach, can provide information that can be used to improve stroke management. We aimed to determine the effectiveness of the stroke center approach and the factors that will make acute stroke management more effective in this process by analyzing the records of the follow-up and treatment processes of acute stroke patients admitted to our newly established stroke center. Material and methods: Our data were prospectively recorded to evaluate the etiology, risk factors, clinical symptoms, treatment, functional outcomes, and stroke quality metrics and factors in acute stroke patients who admitted to our stroke unit between 01.01.2021 and 30.09.2021 excluding patients with hemorrhagic stroke and patients under eighteen year. Statistical analysis was also performed using strokerelated classification systems. Results: 466 acute ischemic stroke, 46 TIA and 12 diagnosed with SVT of 524 patients admitted to our stroke center. The mean age of the patients was 68.3±13.9 years and 54% were male. 13% of patients by emergency medical services, 33% by own possibilities and 54% by referral from other hospitals admitted to our hospital. Of all patients, 36% admitted in the first 4.5 hours, 11% in 4.5-6 hours, 35% in 6-24 hours, and 18% in >24 hours. At admission, 63.5% of the patients had motor symptoms and 39.8% had speech disorders.