24-37. gebelik haftaları arasında erken doğum tehdidi tanısıyla takip edilen gebelere uygulanan tedavi protokollerinin kıyaslanması
Comparison of treatment protocols applied to patients with the diagnosis of threatened preterm birth between 24-37 weeks of gestation
  1. Tez No: 729580
  2. Yazar: SEVGİ ŞENOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ÇETİNKAYA DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, erken doğum tehdidi (EDT) tanılı hastalara tokoliz amaçlı başlanan tedavi protokollerinin doğumun geciktirilmesindeki başarılarının karşılaştırılması amaçlandı. MATERYAL-METOT: Çalışmaya, Mayıs 2021 ile Ocak 2022 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne başvuran ve 24-37. gebelik haftaları arasında EDT tanısı alarak tokolitik tedavi başlanan hastalar dahil edildi. Prospektif olarak takip edilen hastalar başlanan tokolitik tedavi rejimlerine göre gruplandırıldı ve tedavi etkinlikleri doğumun 48 saat ya da daha fazla geciktirilmesi ve doğumda gebelik haftasının 37 haftaya ulaştırılabilmesine göre değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmada erken doğum tehdidi tanısı alarak tokolitik tedavi başlanan 101 hasta değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, it was aimed to compare the effectiveness of treatment protocols initiated for tocolysis in patients diagnosed with threatened preterm labor in delaying delivery. METHOD: Patients, between 24 and 37 weeks of gestation, who applied to Bursa Uludağ University Health and Research Center between May 2021 and January 2022 and were diagnosed with threatened preterm labor, and started tocolytic therapy were included in the study. Prospectively followed patients were grouped according to the tocolytic treatment regimens initiated, and treatment efficacy was evaluated according to delaying delivery for 48 hours or more and reaching 37 weeks of gestation at delivery. RESULT(S): 101 patients who were started tocolytic therapy on diagnosis of threatened preterm labor were evaluated in the study.