Farklı teknikler ile üretilen Zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat cam seramiklerin yaşlandırma sonrası bükülme dayanımının ve yüzey pürüzlülüğünün değerlendirilmesi
Evaluation of flexural strength and surface roughness of Zirconia reinforced lithium silicate glass ceramic materials produced by different techniques after aging
  1. Tez No: 729596
  2. Yazar: ÖZGÜL GÜLENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SUAT YALUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Zirkonya ile güçlendirilmiş lityumsilikat seramikler (ZLS), lityum silikat seramiklere göre dayanıklılığı artmış ve zirkonya materyaline göre iyi estetik özellik sunan bir seramik materyali elde edilmesi amacı ile üretilmiş sentetik cam seramiklerdir. Piyasada yarı kristalize, tam kristalize CAD-CAM blokları ve ısı ile preslenen ingotlar olarak bulunmaktadır. Üretici firma, ısı ile preslenen ingotların ikinci bir fırınlama işlemi sonrasında kırılma dayanımı değerlerinde artış olduğunu iddia etmektedir. Bu çalışmanın amacı farklı teknikler ile üretilen ZLS seramiklerin yaşlandırma öncesi ve sonrası iki eksenli bükülme dayanımı ve yüzey pürüzlülüğü özelliklerini değerlendirmektir. Yarı kristalize, tam kristalize, ısı ile preslenen ve ısı ile preslendikten sonra ilave fırınlama uygulanan ZLS materyalleri 5-55 ℃ sıcaklıkta 10 000 döngü uygulanarak termal döngü yaşlandırma işlemine tabi tutulmuştur. Ortalama yüzey pürüzlülüğü özellikleri ve iki eksenli bükülme dayanımı değerleri incelenmiştir. Çıkan sonuçların iki yönlü ANOVA testi ve Post-Hoc ikili karşılaştırmaları yapılmış ve Weibull Analizi ile değerlendirilmiştir. Her bir gruptan birer adet örneğin yüzey özellikleri SEM analizi ile değerlendirilmiştir. Kırık tipi değerlendirilmesi için Spearman's rho korelasyon incelemesi yapılmış, kırık örnek yüzeyleri 40X büyütme altında ışık mikroskobunda incelenmiştir. Bu değerlendirmelerin sonucunda termal döngü yaşlandırmasının materyallerin yüzey pürüzlülüğü ve iki eksenli bükülme dayanımı üzerine istatistik olarak anlamlı değişikliğe neden olmadığı ancak dayanım değerlerinde azalma ile sonuçlandığı tespit edilmiştir. İlave fırınlamanın ısı ile preslenen ZlS seramiklerin iki eksenli bükülme dayanımı değerlerini istatistik olarak anlamlı ölçüde artırdığı belirlenmiştir. Kırık tipi incelemesinde bazı gruplarda kırık parça sayısı ile bükülme dayanımı değerleri arasında korelasyon bulunmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre ısı ile preslenen ZLS seramiklerin ilave fırınlama yapılarak kullanılması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Zirconia reinforced lithium silicate ceramics (ZLS) are synthetic glass ceramics which produced for obtaining increased durability compared to zirconia and good aesthetic properties compared to lithium silicate ceramic materials. It has been marketed as semi-crystallized, fully crystallized CAD-CAM blocks and as heat-pressed ingots. The manufacturer claims that the flexural strength values of the heat-pressed ingots increase after tempering process. The aim of this study is to evaluate the biaxial flexural strength and surface roughness properties of ZLS ceramics produced by different techniques before and after aging. Semi-crystallized, fully crystallized, heat pressed and tempered heat pressed ZLS materials were subjected to thermal cycle aging process by applying 10 000 cycles at 5-55 ℃. Average surface roughness properties were evaluated and biaxial flexural strength values were examined. Two-way ANOVA test and Post-Hoc comparisons of the results were evaluated with Weibull Analysis. One specimen from each group were evaluated by SEM analysis. Spearman's rho correlation analysis was performed to evaluate the fracture type and, the fractured specimen surfaces were examined under a light microscope at 40X magnification. As a result of these evaluations, it was determined that thermal cycle aging did not cause a statistically significant change on the surface roughness and biaxial flexural strength of the materials. It was determined that tempering increased the biaxial flexural strength values of heat-pressed ZLS ceramics statistically significant. In the fracture type analysis, a correlation was found between the number of broken pieces and flexural strength values in some groups. According to the results of the research, it is recommended to use heat-pressed ZLS ceramics with tempering.