Hepatosellüler karsinomda ilaç salınımlı mikrosferlerle transarteriyel kemoembolizasyon (DEB-TAKE) tedavisinin etkinliğinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the efficiency of drug eluting beads transarterial chemoembolization (DEB-TACE) treatment in hepatocellular carcinoma
- Tez No: 729597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FATİH NAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışmamızın amacı, Hepatosellüler Karsinom (HSK) tanısı alan uygun hasta gruplarında ilaç yüklenebilir mikrosferlerle transarteriyel kemoembolizasyon (DEB-TAKE) tedavisinin etkinliğini değerlendirmek ve sonuçlarını literatürle karşılaştırmaktır. Bu çalışmada Ocak 2015-Aralık 2020 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Radyoloji Anabilim Dalı Girişimsel Radyoloji Ünitesi'nde doksorubisin yüklü 30-60 µm mikrosferlerle (Hepasphere; Merit Medical, South Jordan, UT, USA) transarteriyel kemoembolizasyon tedavisi uygulanmış 88 hasta retrospektif olarak incelendi. Tüm hastaların demografik ve klinik özellikleri, laboratuvar parametreleri kaydedildi. Radyolojik görüntüleme yöntemleriyle (Bilgisayarlı Tomografi veya Manyetik Rezonans Görüntüleme) işlem öncesi ve sonrasında tümör boyutu, dağılımı, sayısı, kronik karaciğer hastalığı varlığı, portal ven trombozu ve asit varlığı değerlendirildi. DEB-TAKE sonrasında tedaviye yanıt değerlendirmesi, mRECIST (Modified Response Evaluation Criteria in Solid Tumors) kriterlerine göre yapıldı. Progresyona kadar geçen süre (TTP), progresyonsuz sağkalım (PFS), genel sağ kalım ve advers etkiler kaydedildi. Hastaların medyan (ortanca) takip süresi 17 ay (2-64 ay) idi. Toplam 134 seans DEB-TAKE prosedürü uygulanmış 88 hastada (74 erkek, 14 kadın) derece (grade) 4 veya 5 advers etki izlenmedi. 8 hastada (%9,1) tam yanıt (TY), 42 hastada (%47,8) parsiyel regresyon (PR), 10 hastada (%11,3) stabil hastalık (SH) ve 28 hastada (%31,8) progresif hastalık (PH) izlendi. Ayrıca 50 hastada (%56,9) objektif yanıt (TY+PR) izlendi. DEB-TAKE tedavisinden önceki ve 1 ay sonraki serum AFP değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p1) (HR: 2,95; %95 GA, 1,443-6,028 p=0,003) ve işlem öncesi serum alfa fetoprotein (AFP) değerinin (400+ vs
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the efficacy of drug eluting beads transarterial chemoembolization (DEB-TACE) treatment in appropriate patient groups diagnosed with Hepatocellular Carcinoma (HCC) and to compare the results with the literature. In this study, 88 patients who underwent transarterial chemoembolization with doxorubicin loaded 30-60 µm microspheres (Hepasphere; Merit Medical, South Jordan, UT, USA) in Bursa Uludag University Radiology Department Interventional Radiology Unit between January 2015 and December 2020 were retrospectively analyzed. Demographic and clinical characteristics and laboratory parameters of all patients were recorded. Tumor size, distribution, number, presence of chronic liver disease, portal vein thrombosis and presence of ascites were evaluated before and after the procedure with radiological imaging methods (Computed Tomography or Magnetic Resonance Imaging). Time to progression (TTP), progression-free survival (PFS), overall survival, and adverse effects were recorded. The median follow-up was 17 months (2-64 months). Grade 4 or 5 adverse events were not observed in 88 patients (74 males, 14 females) who underwent a total of 134 sessions of DEB-TACE procedure. Complete response (CR) in 8 patients (9.1%), partial regression (PR) in 42 patients (47.8%), stable disease (SH) in 10 patients (11.3%), and 28 patients (31.8%) progressive disease (PH) was observed. In addition, objective response (CR+PR) was observed in 50 patients (56.9%). There was a statistically significant difference between serum AFP values before and 1 month after DEB-TACE treatment (p1) (HR: 2.95; 95% CI, 1.443-6.028 p=0.003) and pre-procedural serum alpha fetoprotein (AFP) value (400+ vs