Kardiyopulmoner resüsitasyon sonrasında spontan dolaşımı geri dönen yoğun bakım hastalarında amantadin tedavisinin geriye yönelik değerlendirilmesi
Cardiopulmonary retrospective evaluation of amantadine treatment in intensive care patients whose spontaneous circulation returns after resuscitation
  1. Tez No: 729601
  2. Yazar: MİZGİN TAYMUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Araştırmamızda kardiyopulmoner resüsitasyon sonrası hastanemiz anestezi yoğun bakım ünitesinde yatan amantadin tedavisi alan ve almayan hastalarda laktat, nötrofil, lenfosit, nötrofil/lenfosit oranı (NLO), glaskow koma skalası (GKS) ve hastanın taburcu şekline göre serebral performans kategori skalasını (CPC) değerlendirmeyi amaçladık. Metod: Araştırma için Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi İlaç Dışı Klinik Araştırmalar Etik Kurulunun 05.07.2021 tarihli 2021.13/13 numaralı kararı ile onay alındı. Çalışmaya kardiyopulmoner resüsitasyon sonrası hastanemiz anestezi yoğun bakım ünitesine 01/01/2016-31/12/2020 tarihleri arasında yatışı olan, 18-85 yaş arası, en az altı gün yoğun bakım yatışı olan hastalar dahil edildi. Hastalara ait; yaş, cinsiyet, ek hastalık varlığı, kardiyopulmoner resüsitasyon süresi, yoğun bakım yatış süreleri (gün), CPC, GKS ve laboratuvar verileri amantadin tedavisinden önce, tedavinin 2. gün, 4. Gün ve 6. gün değerleri (Laktat, Nötrofil, Lenfosit, NLO) kaydedildi. Kaydedilen sonuçların istatistiksel analizleri SPSS 22 versiyonu kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza kardiyopulmoner arrest nedeniyle yoğun bakım ünitesinde yatan 78 hasta dahil edildi. Bu hastaların 31'i amantadin tedavisi alan grup, 47'si ise amantadin tedavisi almayan kontrol grubunu oluşturmaktadır. Amantadin sülfat beş gün boyunca 200 mg'den günde iki kez olacak şekilde intravenöz olarak uygulanmıştır. Hastaların demografik verilerinde istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi. Hedefe yönelik sıcaklık tedavisi uygulaması amantadin grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu (p=0,032). Gruplar arasında laktat, nötrofil, lenfosit, NLO, GKS karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05). Amantadin alan grupta günler içerisinde GKS'de artış oldu ancak istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Amantadin alan grupta iyi nörolojik sonuç ile taburcu olan 4(%12,9), kontrol grubunda ise 3 (%6,4) hasta bulunmaktaydı. X Taburculukta baktığımız CPC skorları açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective : In our study, we aimed to evaluate the lactate, neutrophil, lymphocyte, neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), glaskow coma scale (GCS) and cerebral performance category scale (CPC) according to the discharge type of the patient in the anesthesia intensive care unit of our hospital after cardiopulmonary resuscitation, in patients who received or did not receive amantadine treatment. Method: Approval for the study was obtained with the decision of the Harran University Faculty of Medicine Non-Pharmaceutical Clinical Research Ethics Committee dated 05.07.2021 and numbered 2021.13/13. Patients between the ages of 18-85, who were hospitalized in the anesthesia intensive care unit of our hospital between 01/01/2016 and 31/12/2020 after cardiopulmonary resuscitation, and who were hospitalized in the intensive care unit for at least six days were included in the study. belonging to patients; Age, gender, presence of additional disease, duration of cardiopulmonary resuscitation, intensive care unit stay (days), CPC, GCS and laboratory data before amantadine treatment, 2nd day, 4th day and 6th day treatment (Lactate, Neutrophil, Lymphocyte, NLO) was recorded. Statistical analyzes of the recorded results were performed using SPSS version 22. Results: 78 patients hospitalized in the intensive care unit due to cardiopulmonary arrest were included in our study. Of these patients, 31 constitute the group receiving amantadine treatment, and 47 constitute the control group, which did not receive amantadine treatment. Amantadine sulfate was administered intravenously at 200 mg twice daily for five days. No statistically significant difference was observed in the demographic data of the patients. Targeted heat therapy application was found to be higher in the amantadine group than in the control group(p=0,032). There was no statistically significant difference between the groups when lactate, neutrophil, lymphocyte, and NLR, GCS were compared(p>0,05). There was an increase in GCS within days in the group receiving amantadine, but it XII was not statistically significant. There were 4 (12.9%) patients discharged with good neurologic outcome in the amantadine group, and 3 (6.4%) patients in the control group. There was no statistically significant difference between the groups in terms of CPC scores at discharge(p>0,05). When the group receiving amantadine was examined between the 1.2.4. and 6.