Çevrimiçi alışveriş yapan tüketici davranışı ve bedava gücü üzerine nitel bir araştırma
Consumer behavior and free power online shoppersa qualitative research on
- Tez No: 729604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Teknolojik gelişmeler, insan hayatını olumlu ve olumsuz yönde ciddi şekilde etkilemektedir. Her şeyden önce insanların ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetlere ulaşabilme ve alışverişlerini bilgisayar üzerinden yapabilme, yatırımlarını bilgisayar aracılığıyla gerçekleştirebilme, bankacılık işlemlerini akıllı telefonlar sayesinde yapabilme imkânına kavuşması hayatı kolaylaştırırken diğer yandan beraberinde bazı tehlikeleri de getirmiştir. Tüketicilerin vermiş oldukları kararlarda doğru karar vermesini engelleyen bir takım tuzaklar vardır. Kararlarımızı etkileyen gizli tuzaklardan birisi de bedavanın gücüdür. Örneğin kargonun bedava olması için ihtiyacımız olmayan bir ürün almamızı ya da üçüncü bir ürün bedava olması için tercihimiz olmayan bir üründen iki tane almamızı sağlamaktadır. Bedava bir şey gördüğümüz zaman aklımızı devre dışı bırakır ve o ürüne sahip olmak isteriz. Bu tuzaklar da bizi rasyonellikten uzaklaştırarak yanlış karar vermemize neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, çevrimiçi alışveriş yapan tüketicinin, nasıl bir davranış sergilediklerini ve kararlarımızı etkileyen gizli tuzaklarından biri olan bedavanın etkisinde kalıp kalmadığını ortaya koymaktır. Araştırma, Ankara ilinde yaşayan ayda en az bir kere çevrimiçi alışveriş yapmış ve bir işte çalışan 18 kişiye sorular sorulmuştur. Araştırma sonucunda genellikle kendini rasyonel tanımlayan bireylerin davranışlarında rasyonel tavır sergileyemediklerini ve bedavanın etkisinde kalıp alışveriş yaptıkları görülmüştür. Anahtar: Çevrimiçi Alışveriş, Tüketim, Rasyonellik, Tuzak.
Özet (Çeviri)
Technological developments seriously affect human life both positively and negatively. First of all, the fact that people have the opportunity to access the goods and services they need, to do their shopping on the computer, to make their investments through the computer, to perform the banking transactions through smart phones, has brought some dangers along with it. There are psychological traps that prevent consumers from making the right decision in their decisions. The power of free, which is one of the hidden traps that affect our decisions, allows us to buy an item we do not need for free shipping or to buy two of a product that we do not prefer to have a third item free. When we see something free, we turn off our minds and want to own it. These traps lead us away from rationality and cause us to make wrong decisions. The aim of this study is to reveal how the online shopping consumer behaves and whether they are under the influence of freebies, one of the hidden traps that affect our decisions. In the research, questions were asked to 18 people living in Ankara, who shopped online at least once a month and worked in a business. As a result of the research, it has been seen that individuals who define themselves as rational generally cannot display a rational attitude in their behavior and they shop under the influence of freebies. Key: Online Shopping, Consumption, Rationalit, Trap.