Bağcılar Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran hastalarda sağlıklı beslenme tutumu ve yeme bozuklukları
HEALTHY eating attitude and eating disorders in patients applying to Bağcilar education family HEALTH center
- Tez No: 729619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bağcılar Eğitim Aile Sağlığı Merkezine başvuran hastalarda sağlıklı beslenme tutumu ve yeme bozuklukları arasındaki olası ilişkiyi incelemektir. Materyal ve Method: Gözlemsel, tanımlayıcı, kesitsel bir çalışmadır. 01.02.2022-01.04.2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği, Bağcılar Eğitim Aile Sağlığı Merkezine başvuran, dahil edilme kriterlerini karşılayan 150 katılımcı ile yapıldı. Katılımcılara benzer çalışmalar incelenerek hazırlanan sosyodemografik veri formu, Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği ve Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeğini içeren anket formu yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. SPSS versiyon 21 yazılımı kullanılarak yapıldı. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğuna Kolmogrov Smirnov ve Shapiro Wilk testleri ile Q-Q plot ve histogram grafikleri ile bakıldı. Sürekli değişkenler ortalama ± standart sapma, ortanca (minimum- maksimum/25.-75. persantil) olarak gösterildi. Kategorik veriler frekans (yüzde) ile gösterildi. Kategorik değişkenler Ki- Kare Testi veya Fisher's Exact Testi ile değerlendirildi. Sürekli verilerde iki grup karşılaştırmaları veriler normal dağılmadığı için Mann Whitney U testi ile yapıldı. Dağılımı normal olmayan, ikiden çok bağımsız grup arasındaki farkın değerlendirilmesi için Kruskall Wallis Testi uygulandı. Sürekli veriler arası ilişki Spearman Korelasyon Testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To examine the relationship between healthy eating attitudes and possible eating disorders in patients who applied to Bağcılar Education Family Health Center. Material and Method: Our study is an observational, descriptive, cross-sectional study. The study applied to Health Sciences University Istanbul Bağcılar Training and Research Hospital Family Medicine Clinic, Bağcılar Education Family Health Center between 01.02.2022 and 01.04.2022 and met the inclusion criteria. It was done with 150 participants. The sociodemographic data form which were prepared by examining similar studies, The Attitude Towards Healthy Eating Scale(SBİTÖ), and the Eating Disorder Examination Questionnaire (EDE-Q), were applied to the participants by face-to-face interview technique. It was done using SPSS version 21 software. The conformity of the variables to the normal distribution was evaluated with Kolmogrov Smirnov and Shapiro Wilk tests, and Q-Q plots, and histogram graphs. Continuous variables were shown as mean ± standard deviation, median (minimum-maximum/25th-75th percentile). Categorical data were presented with frequency (percentage). Categorical variables were evaluated with the Chi-Squared Test or Fisher's Exact Test. Comparisons of two groups in continuous data were made with the Mann Whitney U test because the data were not normally distributed. Kruskall Wallis test was used to evaluate the difference between more than two independent groups with the abnormal distribution. Continuous data correlation was evaluated with Spearman Correlation Test.