Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi polikliniklerine başvuran hastalarda COVİD-19 aşısı yaptıran ile yaptırmayan hastaların sağlık okuryazarlığı seviyelerinin karşılaştırılması
A comparison of the health literacy levels of the COVID-19 vaccine and the patients who attended to the COVID-19 vaccine and the patients Diskapi Yildirim Beyazit Education and Research Hospital Polyclinic of Health Sciences University
- Tez No: 729626
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜÇ SUVAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
AMAÇ: Covid-19 pandemisinin ortadan kalkmasının sağlanmasının en önemli basamaklarından birini covid-19 aşılama süreci oluşturmaktadır. Aşı yaptırmakla sağlık okuryazarlığı arasında ilişki olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada 18 yaş üzeri bireylerin covid-19 aşısı yaptırma durumlarıyla sağlık okuryazarlığı seviyelerinin karşılaştırılmasını amaçlanmaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma tanımlayıcı anket çalışması olarak planlanmıştır. 01.12.2021- 31.01.2022 tarihleri arasında hastanemiz polikliniklerine başvuran 18 yaş ve üzerinde olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 396 kişi katılım sağlamıştır. Verilerin toplanmasında sosyo-demografik veri formu ile Türkiye Sağlık Okuryazarlığı-32 (TSOY-32) ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sırasında toplanan veriler, IBM SPSS 25.0 programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: One of the most important steps in the elimination of the Covid-19 pandemic is the covid-19 vaccination process. It is known that there is a relationship between vaccination and health literacy. In this study, it is aimed to compare the health literacy levels of individuals over the age of 18 with the covid-19 vaccination status. MATERİALS AND METHODS: The study was planned as a descriptive-cross-sectional survey study. Between 01.12.2021 and 31.01.2022, 396 people aged 18 and over who applied to our hospital's polyclinics and agreed to participate in the study participated. The socio-demographic data form and the Turkish Health Literacy-32 (TSOY-32) scale were used to collect the data. The data collected during the research were evaluated with the IBM SPSS 25.0 program. A p value of