Farklı polimerizasyon yöntemleri uygulanan akrilik kaide rezin materyallerinde sitotoksisite ve artık monomer miktarının incelenmesi
Different polymerization methods the amount of residual monomer of acrylic base resin materials and cytotoxicity effect
  1. Tez No: 729627
  2. Yazar: KÜBRA KIZILOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MEŞE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu in vitro tez çalışmamızın amacı, farklı yöntemlerle polimerize edilen PMMA (Geleneksel, otoklav) rezinlerle, CAD/CAM teknolojisinde kullanılan prepolimerize PMMA rezinlerin artık monomer miktarlarını ve farklı periyotlardaki sitotoksisitelerini karşılaştırmaktır. Çalışmamızda artık monomer analizinde kullanılmak üzere toplam 18 adet örnek, sitotoksisitelerin karşılaştırılmasında ise 72 adet örnek kullanıldı. Artık monomer analizi için ekstrakt düzeneyinde her bir örnek 6 saat 64-65ºC de metanolde bekletildi. PMMA rezin örnekler içerisindeki artık MMA monomerlerin metanole geçmesi sağlandı. Ekstraktlardaki MMA konsantrasyonlarının belirlenmesinde HPLC kullanıldı. Kromatogramlar incelenerek rezin içerisindeki MMA miktarlarının ağırlıkça yüzdeleri hesaplandı. Sitotoksisite deneyinde PMMA rezin örneklerin farklı periyotlardaki (1., 2., 3. ve 5. Gün) ekstraktların 3T3 fare fibroblast hücreleri üzerindeki sitotoksik etkileri incelendi. Örneklerin sterilizasyon işlemleri tamamlandıktan sonra hücre üretme kaplarına alındı ve üzerilerine DMEM eklendi ve periyot sürelerine (1., 2., 3. ve 5. gün) uygun olarak bekletilen ekstraktlar flakonlara alındı. Hücreler üzerilerine rezinlerden elde edilen ekstraktlar yerleştirildi ve MTT testi uygulandı. Artık monomer analizinden elde edilen verilerin değerlendirilmesinde Shapiro Wilk's, Mann Whitney U, Kruskal Wallis-H testi ve Post-Hoc testleri kullanıldı. Hücre canlılık değerlerin analizinde ise oneway ANOVA Varyans analizi ve post Hoc testleri kullanıldı. Artık monomer analizinde en yüksek MMA miktarı geleneksel grubunda görülürken, en düşük MMA miktarı ise otoklav grubunda görüldü. Otoklav grubunda salınan MMA miktarı prepolimerize grubundan daha az olduğu bulundu. En yüksek sitotoksik etki geleneksel grubunda, en düşük sitotoksik etki ise prepolimerize gruplarında görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro thesis study is to compare the residual monomer amounts and cytotoxicity in different periods of PMMA (Convantional, autoclave) resins polymerized by different methods and prepolymerized PMMA resins used in CAD/CAM technology. In our study, 18 samples were used to be used in residual monomer analysis and 72 samples were used for cytotoxicity comparison. For residual monomer analysis, each sample was kept in methanol at 64-65ºC for 6 hours in the extract setup. Residual MMA monomers in PMMA resin samples were allowed to pass into methanol. HPLC was used to determine the MMA concentrations in the extracts. By examining the chromatograms, the weight percent of the MMA content in the resin was calculated. In the cytotoxicity experiment, the cytotoxic effects of the extracts of PMMA resin samples at different periods (1st, 2nd, 3rd and 5th days) on 3T3 mouse fibroblast cells were investigated. After the sterilization processes of the samples were completed, they were taken into cell production containers and DMEM was added on them and the extracts kept in accordance with the period times (1st, 2nd, 3rd and 5th days) were taken into vials. Extracts obtained from resins were placed on the cells and MTT test was applied. Shapiro Wilk's, Mann Whitney U, Kruskal Wallis-H test and Post-Hoc tests were used to evaluate the data obtained from residual monomer analysis. Oneway ANOVA analysis of variance and post Hoc tests were used in the analysis of cell viability values. In the residual monomer analysis, the highest amount of MMA was observed in the conventional group, while the lowest amount of MMA was observed in the autoclave group. The amount of MMA released in the autoclave group was found to be less than the prepolymerized group. The highest cytotoxic effect was observed in the conventional group, and the lowest cytotoxic effect was observed in the prepolymerized groups.