Antik dönemden günümüze toplumsal cinsiyet ayrımcılığının kadınların olimpiyatlarda yer alma sürecine etkileri
The effects of gender discrimination from ancient period to thepresent on the process of women's participation in the olympics
  1. Tez No: 729657
  2. Yazar: GÜLCAN TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Tarih, Sports, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu doktora çalışmasında; Antik Dönem'den günümüze gelen süreç içerisinde kadına yönelik toplumsal cinsiyet ayrımcılığının kadınların beden eğitimi, spor ve dolayısıyla Antik ve Modern Olimpiyatlar'a katılımlarına etkileri açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmada; Antik Yunan'da kadınların toplumsal statüsü ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığı arasında bir ilişki olup olmadığı, Antik Yunan'da kadınların spor ve Antik Olimpiyatlar'a seyirci veya sporcu olarak katılımlarında toplumsal cinsiyet ayrımcılığının etkilerinin neler olduğu, Antik Yunan'dan sonraki süreçte Avrupa ve Birleşik Devletler'de kadınların toplumsal statüsü ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığı arasında bir ilişki olup olmadığı; bu süreçte hâkim olan toplumsal yapının kadının genelde spora ve özelde Modern Olimpiyatlar'a sporcu olarak katılımında ne derecede belirleyici olduğu, Pierre de Coubertin'in ve UOK'nin kadın sporu hakkındaki tutumunun kadınların Modern Olimpiyatlar'a sporcu olarak katılımını nasıl etkilediği ve kadın sporcuların Modern Olimpiyat Oyunları'nda toplumsal cinsiyet ayrımcılığıyla nasıl yüzleştiği ve mücadele etttiği, hangi gelişmelerin bu mücadeleye katkı sağladığı ve sonuçlarının neler olduğu, kadınların günümüz Modern Olimpiyatlar'ında sporcu olarak tam bir eşitliğe sahip olup olmadığı anlaşılmaya çalışılmıştır. On ana bölümden oluşan bu çalışmada nitel yöntem kullanılmış, veri toplanması için The Perseus Digital Library, ProQuest, ScienceDirect, Project Muse, Scopus, Google Academic, ICPSR, JSTOR, EBSCO, SOBİAD, ULAKBİM ve YÖK Ulusal Tez Merkezi veri tabanlarında taramalar yapılmış, Olimpiyat Oyunları resmi raporları, UOK bildirileri, UOK'nin resmi yayını olan Olympic Review adlı dergi ve Modern Olimpiyatlar'ın kurucusu olarak tanınan Coubertin'in yazışmaları, söylevleri ve yazıları gibi dokümanlar analiz edilmiştir. Ulaşılabilen kaynaklardan elde edilen bilgilere göre sonuçlar ve öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this doctoral study, in the process from the Ancient Period to the present, the effects of gender discrimination against women on physical education, sports and thus their participation in the Ancient and Modern Olympics have been tried to be explained. In the research; whether there is a relationship between the social status of women and gender discrimination in Ancient Greece, what are the effects of gender discrimination on women's participation in sports and Ancient Olympics as spectators or athletes in Ancient Greece, whether there is a relationship between the social status of women and gender discrimination in Europe and the United States in the period after Ancient Greece; to what extent the dominant social structure in this process is decisive for women's participation in sports in general and the Modern Olympics in particular as an athlete, how Pierre de Coubertin's and IOC's attidue on women's sport affects women's participation as athletes in the Modern Olympics Games and how female athletes face and combat gender discrimination at the Modern Olympic, It has been tried to understand which developments contributed to this struggle and what the results were, whether women have full equality as athletes in today's Modern Olympics. In this study, which consists of ten main sections, a qualitative method was used for data collection, the databases of The Perseus Digital Library, ProQuest, ScienceDirect, Project Muse, Scopus, Google Academic, ICPSR, JSTOR, EBSCO, SOBİAD, ULAKBİM and YÖK National Thesis Center were searched. Documents such as the official reports of the Games, the IOC declarations, the Olympic Review, the official publication of the IOC, and the correspondence, speeches and writings of Coubertin, who is known as the founder of the Modern Olympics, were analyzed. According to the information obtained from the available sources, the results and recommendations were presented.