Jüvenil idiopatik artrit'li çocuklar ve ergenlerde fiziksel aktivite düzeyinin belirleyicileri
Predictors of physical activity level in children and adolescents with juvenile idiopathic arthritis
- Tez No: 729659
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma JİA çocuklar ve ergenlerde fiziksel aktivite düzeyinin belirleyicilerini araştırmak için yapıldı. Çalışmaya 32 JİA hastası ve yaş cinsiyet uyumlu 18 sağlıklı birey dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik ve klinik verileri kaydedildi. Her iki grupta da vücut kompozisyonu, PedsQL-MFS ile yorgunluk, VAS ile ağrı, postür, diz ekstansörlerinin kas kuvveti, fiziksel uygunluk, yürüyüşün değişkenleri, fiziksel aktivite düzeyi, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, katılımcıların fiziksel aktivite çeşitleri, fiziksel aktivitenin bariyer ve fasilitatörleri, Beden Eğitimi dersine katılımları değerlendirildi. Çalışmada grupların yaş, cinsiyet ve antropometrik değerler açısından benzer olduğu görüldü (p>0,05). JİA grubundaki hastaların hastalık aktivite düzeyi düşüktü. JİA grubunda ağrı skoru, yorgunluk skoru, postür puanı sağlıklı kontrollere göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the determinants of physical activity level in children and adolescents with JIA. 32 JIA patients and 18 age and sex matched healthy individuals were included in the study. Sociodemographic and clinical data of the participants were recorded. In both groups, body composition, fatigue with PedsQL-MFS, pain with VAS, posture, knee extensors muscle strength, physical fitness, gait variables, physical activity level, functional exercise capacity, physical activity types of participants, barriers and facilitators of physical activity and participation in the Physical Education lesson were evaluated. In the study, it was observed that the groups were similar in terms of age, gender and anthropometric values (p>0.05). The disease activity level of the patients in the JIA group was low. Pain score, fatigue score, and posture score were found to be significantly higher in the JIA group compared to healthy controls (p0.05).