Farklı mühendislik teorileri ile modellenmiş akışkan taşıyan borunun serbest titreşim analizi
Natural vibration analysis of a pipe conveying fluid modeled with different engineering theories
  1. Tez No: 729682
  2. Yazar: KEVSER YÜCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜM YURDANUR DAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, çeşitli kiriş modellerinin boruların dinamik davranışları üzerindeki etkisini göstermek için iki ucu mesnetli olan akışkan taşıyan boruların enine serbest titreşimi incelenmiştir. Titreşim analizi yapılırken borular, bir kiriş olarak modellenmiştir. Euler-Bernoulli, Rayleigh ve Kayma kiriş teorileri kullanılarak hareket denklemleri elde edilmiştir. Akışkan davranışı Euler Denklemi ile ifade edilmiştir. Akışkan-yapı etkileşimini temel alan yaklaşım ile denklemler birleştirilerek akışkan taşıyan boruya ait hareket denklemi elde edilmişitir. Kayma boru modeli (KBM) için hareket denklemi tek bir denkleme indirgenmiştir. Euler-Bernoulli boru modeli (EBBM) için doluluk oranı ve akışkan hızı ile doğal titreşim frekansı arasındaki ilişki sunulmuştur. Rayleigh boru modeli (RBM) için narinlik katsayısının etkisi araştırılmıştır. Shear boru modeli (SBM) için akışkan hızı ile değişen doğal titreşim frekansı değerleri, farklı doluluk oranı ve kayma rijitliği dikkate alınarak grafik ve tablolar ile verilmiştir. Çalışma sonunda tüm boru modellerine ilişkin sonuçlar karşılaştırılarak tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, the transverse of free vibration of pipes conveying fluid, which has two hinged ends has been examined to show the effect of varied beam models on pipes dynamic behaviors. Pipes have been modeled as a beam while analyzing the vibration. Euler-Bernoulli, Rayleigh and Shear beam theories are utilized to obtain equations of motion. Dynamic behaviour of fluid is expressed by Euler's Equation. The equation of motion of the pipe conveying fluid is generated by combining the equations with the approach based on the fluid-structure interaction. The equation of motion has been reduced to a single equation for Shear pipe model (SPM). The relation between the mass ratio, fluid velocity and natural vibration frequency is presented for Euler-Bernoulli pipe model (EBPM). The effect of the slenderness ratio is investigated for the Rayleigh pipe model (RPM). For the Shear pipe model (SPM), the natural vibration frequency values that change with the fluid velocity are given with graphics and tables, considering the mass ratio and shear stiffness. At the end of the study, the results of all pipe models are compared and discussed.