Ditiyofosfonik asit kadmiyum komplekslerinin meme kanserinde anti tümoral aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of anti-tumoral activities of dithiophosphonic acid cadmium complexes in breast cancer
- Tez No: 729731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ERGENE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde kompleks bileşikler, kanserde hedefe özgü yeni ilaç arayışlarında ilaç öncü maddelerinin bulunması açısından büyük bir önem arz etmektedir. Tedavide kullanılan mevcut kemoterapötiklerin yan etkileri, hedefe spesifik olmamaları ve kullanımlarının sınırlanması sebebiyle yeni ilaç öncü maddelerinin keşfine yönelik araştırmalar hala popüler bir alandır. Bu tez çalışmasında; ilk defa sentezlenerek literatüre kazandırılan Ditiyofosfonato kadmiyum (II) komplekslerinin olası anti-kanserojenik aktiviteleri tüm dünyada ve Türkiye'de kadınlar arasında görülme sıklığı ilk sırada yer alan meme kanserinde araştırılmıştır. Metastatik ve invazif meme kanseri hücre hatlarından olan MDA-MB-231 ve MCF-7 hücreleri üzerinde Ditiyofosfonato kadmiyum (II) komplekslerinin sitotoksisite, hücre proliferasyonu, metastatik ve apoptotik süreçler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Komplekslerin çalışılan bütün inkübasyon sürelerinde ve dozlarında anlamlı ve doz bağımlı etkiler bulunmuştur. Komplekslerin hücre proliferasyonunu inhibe ederek apoptotik mekanizmaları aktive ettiği gözlenmiştir. Sonuç olarak; Ditiyofosfonato kadmiyum (II) komplekslerinin meme kanseri hücreleri üzerinde apoptotik mekanizmayı tetiklediğine dair bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, complex compounds are of great importance in terms of finding drug precursors for the search for new target-specific drugs in cancer. The discovery of new drug precursors is still a popular area in today's research, due to the side effects, non- target specificity and limited use of chemotherapeutics currently used in treatment. The use of metal-based drugs with anti-carcinogenic activity supports the studies in this field. In this thesis study, the possible anti-carcinogenic activities of Dithiophosphonato cadmium (II) complexes, which were synthesized for the first time and brought to the literature, were investigated in breast cancer, which is the first among women in the world and in Turkey. The cytotoxicity, cell proliferation, metastatic and apoptotic effects of Dithiophosphonato cadmium (II) complexes on metastatic and invasive breast cancer cell lines MDA-MB-231 and MCF-7 cells were investigated. Significant effects were found at all incubation times and doses of the complexes studied. The response of cancer cells to substances is dose dependent. In general, the complexes inhibited cell proliferation and activated apoptotic mechanisms. As a result, findings were obtained that Dithiophosphonato cadmium (II) complexes induce apoptotic mechanism on breast cancer cells.