Burkina Faso'nun batı bölgesinde pamuk üretiminin kâr etkinliği analizi
Analyzing the profit efficiency of cotton production in the west region of Burkina Faso
  1. Tez No: 729750
  2. Yazar: RACHID ROLAND WENDEMY TIROUDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada esas olarak Burkina Faso'nun batı bölgesindeki pamuk üretiminin kâr etkinliğinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik araştırmanın birincil verileri, araştırma bölgesinden gayeli olarak seçilen 8 köyden rastgele seçilen 80 pamuk üreticisinden yüz yüze yapılan anketler ile derlenmiştir. Araştırma kapsamına alınan pamuk üretimi yapan işletmelerin sosyo-ekonomik özellikleri, üretimde kullanılan girdi miktarları, pamuk üretim faaliyetinin gelir düzeyi ile brüt kâr seviyesi belirlenmiştir. İncelenen pamuk üretimi yapan işletmelerin prametrik yöntemlerden stokastik etkinlik sınırı tekniği kullanılarak pamuk üretiminin teknik, tahsis ve ekonomik etkinlik seviyeleri belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre incelenen işletmelerin ortalama arazisi 4.43 ha., işletme başına ortalama hane büyüklüğü 8.4 birey olup işletmelerde toplam 674 kişi istihdam edilmektedir. Ekonometrik analiz sonuçlarına göre organik gübre kullanım miktarı, pamuk üretimin yanında birden fazla tarımsal üretim yapılması ve mekanizasyon kârı olumlu yönde etkilemektedir. Buna karşın işgücü masrafları, ilaçlama masrafları, tohum fiyatı, hayvan bakımı masrafları ve amortisman kârı olumsuz yönde etkilemektedir. İşletmelerin kâr etkinliği %30,61 ile %90,01 arasında olup ortalama kâr etkinliği seviyesi ise % 78,16 olarak bulunmuştur. Bu durum, hem teknik hem de maliyet etkinsizliklerinin kombinasyonu nedeniyle pamuk üretiminde kârda yaklaşık %47'lik bir kayıp olduğunu göstermektedir. Bu nedenle kârın artırılması için tarımsal mekanizasyona gidilmesi, organik gübre kullanılması ve üretimde münavebe yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims mainly to analyze the profit efficiency of cotton production in the western region of Burkina Faso. For this purpose, the primary data for the research was compiled through face-to-face surveys of 80 cotton producers randomly selected from eight selected villages. The socioeconomic characteristics of cotton producing enterprises, the amount of inputs used in production, the income level of the cotton production activity, and the gross profit level were determined within the scope of the research.In the study, technical and economic efficiency measures were derived for a sample of cotton producers in the research area using the parametric stochastic frontier analysis (SFA) technique. The results showed that the average land size of the examined farms was 4.4 hectares, the average household size per farm holding was 8.4 people, and a total of 674 people were employed. The results of the model indicated that factors such as organic fertilizers, in addition to urea and NPK, planting more than one crop in the same field and mechanisation positively affect the profit. The study further showed that factors such as labor costs, spraying costs, seed price, animal care costs and depreciation affect the production costs negatively. In fact, the profit efficiency of the farm holdings ranged between 30.61% and 90.01%, while the mean level of profit efficiency was 78.16%, which suggested an estimated 47% loss in profit due to a combination of both technical and cost inefficiencies. For this reason, it's recommended to use agricultural mechanization, organic fertilizers, and rotation in coton production in order to increase the profit efficiency of cotton producers.