Anadolu Masalları ve bu masalların Türkçe öğretimindeki yeri üzerine bir inceleme
Anatolian Tales and a study on the situation in Turkish teaching of these tales
- Tez No: 729751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Temel dil becerilerinden dinleme, insanın doğumuyla hatta anne karnında başlayan süreçle birlikte edindiği ilk dil becerisidir. Birey öğretim hayatına başlayana kadar bazı sözlü edebiyat ürünlerini ailesinden, çevresinden dinleme yoluyla öğrenir. Masal da bu sözlü edebiyat ürünlerinden biridir. Diğer türlere göre dil ediniminde, dilin zenginliğini, kültürün dile yansıyan halini sezdirmede ve öğretmede daha etkilidir. Bu yüzden Türkçe öğretiminde genelde masalların özelde de Anadolu Masallarının kullanımı önemli bir yere sahiptir. Anadolu Masallarının Türkçe öğretiminde kullanımının doküman analizi yöntemiyle incelendiği bu çalışmada elde edilen veriler ve çıkarılan sonuçlar dil öğretiminin masallar üzerinden daha kalıcı öğrenmelerle gerçekleştirilebileceğini göstermektedir. Masalların kültür aktarımında üstlendiği doğal görev, kültürün önemli bir unsuru olan dilin aktarımında da aynı paralelliği kurmaktadır. Bu yüzden Türkçe öğretiminde hedeflenen dört temel dil becerisi olan okuma, konuşma, dinleme, yazmanın ve bunlara ek sezdirilerek anlatılması planlanan dil bilgisi konularının genelde masal ile özelde de Anadolu Masalları ile birleştirilmesi ile anlamlı öğrenmeler sunacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Listening, one of the basic language skills, is the first language skill that a person acquires with the process that begins with birth and even in the womb. The individual learns some oral literature products from his/her family and surroundings through listening until he/she starts his/her education life. Fairy tale is also one of the products of this oral literature. It is more effective in language acquisition than other types, in perceiving the richness of the language, the state of culture reflected in the language, and in teaching. For this reason, the use of fairy tales in general and Anatolian fairy tales in particular has an important place in the teaching of Turkish. The data obtained and the results obtained in this study, in which the use of Anatolian fairy tales in Turkish teaching is examined by the method of document analysis, show that language teaching can be carried out with more permanent learning through fairy tales. The natural task that fairy tales undertake in the transfer of culture establishes the same parallel in the transmission of language, which is an important element of culture. Therefore, it is foreseen that reading, speaking, listening, writing, which are the four basic language skills targeted in Turkish teaching, and in addition to these, the grammar subjects that are planned to be explained by intuiting, will offer meaningful learning by combining them with fairy tales in general and Anatolian Tales in particular.