Kronik böbrek hastalarında anemi ve ilişkili faktörler
Anemia and associated factors in chronic kidney patients
  1. Tez No: 729787
  2. Yazar: NİHAL TÜRKMEN TÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik Böbrek Hastalığı (KBH) toplumda sık görülen mortalite ve morbidite nedenlerinden biridir. Anemi ise KBH'da görülen en sık komplikasyondur. Hem KBH progresyonunda yer alır, hem de KBH'nın ilk sıradaki ölüm nedeni olan kalp-damar hastalıkları komplikasyonlarının da doğrudan bağımsız bir belirleyicisidir. Bu çalışmadaki amacımız ise KBH'lı hastalarda Eritropoetin ve anemiye etki eden diğer faktörleri inceleyerek, teşhis ve tedavi algoritmasının güncel yaklaşımını kılavuzlar eşliğinde değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Çalışmamız, hemodiyaliz tedavisi alan ve prediyaliz takipli olan 152 KBH hastası ile yürütüldü. Hastaların cinsiyetleri, etyolojik faktörleri, yaşları, KBH evreleri, hastalığın progresyonu ve anemi takibinde kullanılan laboratuvar parametreleri ve kullandıkları ilaçlar hasta popülasyonlarının hemodiyaliz tedavisi alıp almamasına göre kendi aralarında karşılaştırılarak incelendi. Bulgular: Çalışmamıza 67 (%44,1)'si kadın, 85 (%55,9)' i erkek olmak üzere toplam 152 hasta dahil edilmiştir. Çalışma grubumuzdaki hastaların %51,97 (79 hasta)'si hemodiyalize giren KBH hastası iken %48,03(73) hasta da diyalize girmeyen KBH hastası idi. Gruplar etyolojiye göre incelendiğinde hem prediyaliz KBH olan hem de hemodiyaliz tedavisi alan grupta ilk sırada Diyabetes Mellitus (DM) tanısı olan hastalar yer almaktaydı. Çalışmaya dahil edilen olguların ilaç tedavisi, Eritropoietin (EPO), demir, Angiotensin Converting Enzim inhibitörleri/Angiotensin reseptör blokerleri (ACEi/ARB) kullanımları incelendi. Hemodiyalize giren hastalar arasında EPO kullanımının %86.5 ile baskın olarak tedavide yer aldığı görüldü. Sonuç: Çalışmamızda KBH evresi ilerledikçe eritropoetin ihtiyacının arttığı, ileri evre hastalarda anemi derinliğinin daha fazla olduğu ve eritropoetin replasmanına rağmen tedavi başarısının düştüğü görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Chronic Kidney Disease (CKD) is one of the common causes of mortality and morbidity in the community. Anemia is the most common complication in CKD. İt is both involved in CKD progression and is a direct independent predictor of cardiovascular disease complications, which are the leading cause of death in CKD. Our aim in this study is to evaluate the current approach of the diagnosis and treatment algorithm with guidelines by examining Erythropoietin and other factors affecting anemia in patients with CKD. Materials and methods: Our study was conducted with 152 CKD patients receiving hemodialysis treatment and predialysis follow-up. The patients' gender, etiological factors, age, CKD stages, disease progression, laboratory parameters used in anemia follow-up, and the drugs they used were compared among themselves according to whether the patient populations received hemodialysis treatment or not. Results: In our study, 130 dialysis patients, 75 (58%) male and 55 (42%) female, were studied. While 51.97% (79 patients) of the patients in our study group were CKD patients who were on hemodialysis, 48.03% (73) patients were CKD patients who were not on dialysis. When the groups were analyzed according to etiology, patients with Diabetes Mellitus (DM) were in the first place in both the predialysis CKD group and the hemodialysis treatment group. The use of drug therapy Erythropoietin (EPO), iron, Angiotensin Converting Enzyme inhibitors/Angiotensin receptor blockers (ACEi/ARB) were examined. Among the patients undergoing hemodialysis, it was observed that the use of EPO was predominantly involved in the treatment with 86.5%. Conclusion: In our study, it was observed that the need for erythropoietin increased as the CKD stage progressed, the depth of anemia was greater in advanced stage patients, and the success of treatment decreased despite erythropoietin replacement.