Fakoemülsifikasyon tekniği ile yapılan katarakt cerrahisi sonrası kistoid maküler ödem sıklığının OKT (Optik koherens tomografi) yardımı ile değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency of cystoid macular edema after cataract surgery with the facoemulsification technique by OCT (Optic coherence tomography)
- Tez No: 729791
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Çalışmamızda komplikasyonsuz katarakt cerrahisi uygulanan hastalarda preoperatif ve postoperatif dönemde optik koherens tomografi yardımı ile santral maküler kalınlık değişimini ve kistoid maküler ödem sıklığını değerlendirmeyi amaçladık. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Kasım 2021 ile Ocak 2022 tarihleri arasında komplikasyonsuz fakoemülsifikasyon cerrahisi ve göz içi lensi implantasyonu yapılan 90 hastanın 90 gözü çalışmaya dahil edildi. Çalışmamızda hastalar diyabetik (grup-1), hipertansif (grup-2) ve ek hastalığı bulunmayanlar (grup-3) olmaküzere 3 gruba ayrıldı. Hastaların santral maküler kalınlık değerleri kaydedilerek değerlendirildi. Gruplar birbiriyle karşılaştırıldıklarında postoperatif dönemde diyabetik hastalarda (grup-1) santral maküler kalınlık değerlerindeki farkın, hipertansif ve ek hastalığı olmayan hastalara göre (grup-2, grup-3) istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı (p0,05). Ek hastalığı olmayan grupta 1 hastada kistoid dejenerasyon ve 2 hastada kistoid maküler ödem saptandı. Komplikasyonsuz katarakt cerrahisi sonrası maküla kalınlığında artış meydana gelmektedir. Diyabetik hastalarda, hipertansif hastalar ve ek hastalığı olmayanlara göre postoperatif dönemde maküler kalınlık artışı daha fazladır. Komplikasyonsuz katarakt cerrahisi geçiren hastalarda cerrahi manipülasyona bağlı kistoid maküler değişiklikler ve kistoid maküler ödem meydana gelebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to evaluate the frequency of cystoid macular edema and central macular thickness change with the help of optical coherence tomography in the preoperative and postoperative periods in patients who underwent uncomplicated cataract surgery. Ninety eyes of ninety patients who underwent uncomplicated phacoemulsification surgery and intraocular lens implantation between November 2021 and January 2022 at Atatürk University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology were included in the study. In our study, the patients were divided into 3 groups as diabetic (group-1), hypertensive (group-2) and those without any additional disease (group-3). Central macular thickness values of the patients were recorded and evaluated. When the groups were compared with each other, the difference in central macular thickness values in diabetic patients (group-1) in the postoperative period was found to be statistically significant compared to patients with hypertension and no comorbidities (group-2, group-3). When hypertensive (group-2) and patients without additional disease (group-3) were compared among themselves, no statistically significant difference was found between central macular thickness values (p>0.05). Cystoid degeneration was found in 1 patient and cystoid macular edema was found in 2 patients in the group without additional disease. An increase in macular thickness occurs after uncomplicated cataract surgery. The increase in macular thickness in the postoperative period is higher in diabetic patients than in hypertensive patients and those without comorbidities. Cystoid macular changes and cystoid macular edema may occur due to surgical manipulation in patients undergoing uncomplicated cataract surgery.