Saplama kaynağının farklı alüminyum alaşımlara uygulanma parametrelerinin ve mekanik özelliklerinin araştırılması
Investigation of parameters and mechanical properties of application of stud welding to different aluminum alloys
  1. Tez No: 729792
  2. Yazar: MEHMET BABACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ark saplama kaynağının alüminyum malzemelerde bir yöntem olarak kullanılmasını araştırmaktır. Bu metotta kaynak elemanları, ilave malzeme olmadan ve bağlama elemanlarını sabitlemek için herhangi bir delme, zımbalama, diş açma, yapıştırma ve perçinleme işlemi gerektirmeden sadece ark ile birleştirilebilir. Birçok alanda saplama kaynağı en ucuz birleştirme tekniğidir. Özellikle ince plakalarda, saplama kaynağı genellikle tek çözümdür. Alüminyum malzemeler ark saplama kaynağı ile başarılı bir şekilde birleştirilebilmektedir. İmalat sanayinin yanı sıra uzay ve havacılık sanayinde önemli bir yere sahip olan alüminyum alaşımları kullanılmaktadır. Ayrıca yapı teknolojilerinde, otomotiv sektörü, endüstriyel ve ticari yapılar, köprüler, askeri araçlar, kazan üretimi, otomobil, kamyon, demiryolu, gemi yapımı, demiryolu araçları, elektrik parçaları, uçak, metal, mobilya ve diğer metal işleme sanayileri için kullanılır. Bu çalışmada 6060, 6082, 6005 alaşımlı alüminyum malzemeden 5 mm kalınlıktaki levhaların üzerine 5 mm çapındaki alüminyum saplamalar, saplama kaynak yöntemi ile 70, 80, 90, 100, 110, 120, 130, 140, 150 ve 160 volt değerlerinde kondansatör boşaltmalı saplama kaynak makinesi ile atmosfer korumasız ortamda kaynak edildi. Kaynaklı numunelerin mikro yapı resimleri alınmıştır, sertlikleri ölçülerek, eğme çekme, tork testine tabi tutulmuştur ve sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to investigate the use of arc stud welding in aluminum materials. In this method, the welding elements can be joined only by arc without additional material and without any drilling, punching, threading, gluing and riveting operations to fix the fasteners. In many areas, stud welding is the least expensive joining technique. Especially for thin plates, stud welding is often the only solution. Aluminum materials can be successfully joined by arc stud welding. In addition to the manufacturing industry, aluminum alloys have an important place in the aerospace and aviation industry. It is also used in building technologies, automotive industry, industrial and commercial structures, bridges, military vehicles, boiler production, automobile, truck, railway, shipbuilding, rolling stock, electrical components, aircraft, metal, furniture and other metalworking industries. In this study, aluminum studs with a diameter of 5 mm were welded on plates of 5 mm thickness made of 6060, 6082, 6005 aluminum alloys by stud welding method with a capacitor discharge stud welding machine at 70, 80, 90, 100, 110, 120, 130, 140, 150 and 160 volts in an atmosphere unprotected environment. Microstructure pictures of welded samples were taken, their hardness was measured, they were subjected to bending, tensile and torque tests and the results were evaluated.