İdiyopatik pulmoner fibrozisli hastalarda pulmoner hipertansiyona gidişi saptamada copeptin proteinin etkinliliği
Effectiveness of copeptin protein in detecting pulmonary hypertension in patients with idiopaticpulmonary fibrosis
- Tez No: 729793
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET URSAVAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Giriş – Amaç: Bu çalışmanın amacı idiyopatik pulmoner fibrozisli olgularında copeptin düzeyini kontrol grubu ile karşılaştırmak ve copeptin düzeylerinin idiyopatik pulmoner fibroziste pulmoner hipertansiyonu ön görmedeki etkinliğini değerlendirmektir. Materyal – Metod: Haziran - Eylül 2021 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Kardiyoloji polikliniklerine rutin kontrol için başvuran 30 İPF olgusu ve 30 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edildi. Tüm olgulara ekokardiyografi, copeptin düzeyleri, DLCO ve 6DYT yapıldı. Bulgular: İPF hastaların yaş ortalaması 69.93 ± 7.44 yıl olarak saptanmış olup, %73.3'ü erkek idi. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında İPF grubunun yaşı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazlaydı (p = 0.003). İPF olguları 38.61 ± 20.99 paket-yıl sigara, kontrol grubu ortalama 43 ± 24.52 paket–yıl sigara öyküsü mevcut idi. Gruplar arasında sigara içme miktarı bakımından anlamlı fark yoktu (p>0.05). İPF grubunun 6DYT'de yürüdüğü mesafesi 276.95 ± 126.64 metre, sağlıklı grubun 6DYT'de yürüdüğü mesafe 402.5 ± 137.89 metre olup 6DYT mesafesi İPF grubunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha kısa idi (p=0.030). İPF olgularının GAP indeksi ortalama 3.97 ± 1.54 idi ve GAP indeksine göre Evre 2 idi. İPF olgularının pulmoner arter basıncı 40.63 ± 27.08, İPF olgularının 23'ünde (%76) sağ yüklenme bulguları mevcut olup kontrol grubu olgularının pulmoner arter basıncı 25.5 ± 7.59, 2'sinde (%6.7) sağ yüklenme bulguları mevcut idi. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, IPF olguları arasında pulmoner arter basıncı değeri ve sağ yükleme bulguları istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla sıklıktaydı (p40 mmHg, kontrol grubunun 1 (%3.3)'inde sistolik PAB değeri >40 mmHg idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to compare copeptin levels in patients who have idiopathic pulmonary fibrosis with the control group and to evaluate the effectiveness of copeptin levels in predicting pulmonary hypertension in idiopathic pulmonary fibrosis (IPF). Methods: Between June and September 2021, 30 IPF cases and 30 healthy volunteers who applied to Bursa Uludag University Chest Diseases and Cardiology outpatient clinics for standart follow-up were included in the study. For all cases, we performed ECHO, copeptin levels, DLCO, and 6MWT. Results: The mean age of the IPF patients was 69.93 ± 7.44 years, 73.3% of them were male. Compared with the control group, the mean age of the IPF group was statistically higher than the control group (p = 0.003). The history of smoking was 38.61 ± 20.99 pack-year for IPF cases and 43 ± 24.52 pack-year for the control group. There was no statistical significance of smoking history between groups (p>0,05). 6MWD was 276,95 ± 126,64 meters in IPF cases and 402,5 ± 137,89 meters in the control group. 6MWD of IPF patients was statistically significantly shorter than the control group (p=0,030). The mean GAP index of the IPF cases was 3.97 ± 1.54 and it was Stage 2 according to the GAP index. In the IPF group, the mean pulmonary artery pressure was 40.63 ± 27.08 mmHg with 23 cases (76%) having right-sided loading findings. In the control group, the mean pulmonary artery pressure was 25.5 ± 7.59 with 2 cases (6.7%) having right-sided loading findings. Compared to the control group, IPF cases had statsitically higher pulmonary artery pressures and right-sided loading findings (p40 mmHg while only xvii one (3.3%) patient had systolic PAB >40 mmHg in the control group.