COVID-19 korkusunun kistik fibrozisli bireylerde psikososyal faktörler ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of COVID-19 fear on psychosocial factors and quality of life in individuals with cystic fibrosis
  1. Tez No: 729799
  2. Yazar: ELİF KABASAKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KAYA CİDDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamızda Kistik Fibrozis (KF) tanısı almış bireylerin koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) korkusu düzeylerinin psikososyal etkilenim ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amaçlandı. Çalışmaya 16 yaş ve üzeri 134 birey dahil edildi. Bireyler KF grubu (n=64) ve sağlıklı grup (n=70) olarak ikiye ayrıldı. Bireylere araştırmacıların hazırladığı değerlendirme formu, COVID-19 korku düzeyini belirlemek için COVID-19 Korkusu Ölçeği, psikososyal etkilenim düzeyini belirlemek için Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ), yaşam kalitesi (YK) düzeyini belirlemek için Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Formu (DSÖYKÖ-KF) çevrim içi anketler aracılığıyla uygulandı. KF grubunda COVID-19 korkusunun anksiyete, depresyon ve yaşam kalitesi üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu görüldü (p0,05) alt boyutuyla anlamlı bir ilişki görülmedi. KF hastalığı olan bireylerin COVID-19 pandemi sürecinde psikososyal faktörlerin ve yaşam kalitesinin etkilendiği görüldü, bu kapsamdaki araştırmaların literatüre katkısı olacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to determine the effect of fear of coronavirus disease 2019 (COVID-19) on psychosocial exposure and quality of life of individuals diagnosed with Cystic Fibrosis (CF). 134 individuals aged 16 years and older were included in the study. Individuals were divided into CF group (n=64) and healthy group (n=70). An evaluation form prepared by researchers for individuals, the COVID-19 Fear Scale to determine the level of fear of COVID-19, the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) to determine the level of psychosocial exposure, the World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form (WHOQOL-BREF) to determine the level of quality of life (QOL) was administered through online questionnaires. It was observed that fear of COVID-19 had a significant effect on anxiety, depression and QoL in the CF group (p0.05). It was observed that the psychosocial factors and quality of life of individuals with CF were affected during the COVID-19 pandemic, and it was thought that research in this context would contribute to the literature.