Alkanna orientalis türünde bazı biyosistematik çalışmalar
Some Biosystematic Studies in Alkanna orientalis species
- Tez No: 729804
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezde Eskişehir'de yayılış gösteren Alkanna orientalis var. orientalis ve neredeyse tükenmekte olan Alkanna orientalis var. leuchanta bitkileri üzerinde anatomik ve morfolojik çalışmaları yapılmıştır. Anatomik çalışmalarda örneklerden yaprak ve gövdesinden jilet ile enine ve yüzeysel kesitler alınıp Zeiss Axsiobserver Z1 ışık mikroskobu ile gözlemlenip görüntüler alınmıştır. Morfolojik çalışmalarda örneklerin gövde, yaprak ve taç yaprakları cetvel ile ölçülüp 'Flora of Turkey ile karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, anatomical and morphological studies were carried out on Alkanna orientalis var. orientalis and endangared Alkanna orientalis var. leuchanta plants, which are distributed in Eskişehir. In Anatomical studies, take transverse and superfical sections from the leaves and stems of the specimens with a razorblade. Observe with a Zeiss Axsiobserver Z1 light microscope and take images.