Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim ve ortaöğretim okullarında öğrencilerden oluşturulan boru ve trampet takımı öğretiminin günümüz müzik eğitimindeki yeri ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 55159
  2. Yazar: M.HAYRİ ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVHİZ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 611
Özet
MİLLİ E?İTİM BAKANLI?INA BA?LI İLKÖ?RETİM VE ORTAÖ?RETİM OKULLARINDA Ö?RENCİLERDEN OLUŞTURULAN BORU VE TRAMPET TAKIMI Ö?RETİMİNİN GÜNÜMÜZ MÜZİK E?İTİMİNDEKİ YERİ VE GELİŞTİRİLMESİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) M.HAYRİ ALKAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ A?USTOS 1996 ÖZ Bu araştırma, M.E.B.'na bağlı İlköğretim ve Ortaöğretim Okullarında ders dışı faaliyet olarak devam etmekte olan, öğrencilerden oluşturulan“Boru ve Trampet Takımı ÖğretimP'nin günümüzdeki durumunu sergileyip, Milli Eğitim Genel ve Özel Amaçları ile ”İlköğretim Kurumları Müzik Dersi Öğretim Programı“na uygun olarak bilimsel temellere yerleştirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya bulgular açısından bakıldığında, bu konuyla ilgili kaynakların bulunmadığı; kuruluş, öğrenci seçimi, ugulanacak yöntem ve metodlar, kullanım alanları ve Eğitici Öğretmen görevlendirilmesi gibi konular hakkında bilimsel olmayan, eksik ya da yanlış uygulamaların yapıldığı saptanmıştır. Araştırma bulgularına dayanan öneriler geliştirilmiş, ayrıca araştırmacı tarafından ”TRAMPET TAKIMI MARŞLARI“ ile ”BORU VE TRAMPET TAKIMI MARŞLARI*" adı altında iki Albüm hazırlanmıştır. Bilim Kodu : 5001019
Özet (Çeviri)
THE ROLE AND THE WAYS OF IMPROVING THE STUDENT FORMED PIPE AND DRUM TEAM TRAINING IN MUSIC EDUCATION IN THE PRIMARY, ELEMENTARY AND HIGH SCHOOLS OF TURKISH MINISTRY OF EDUCATION (M. Sc. Thesis) M.HAYRİ ALKAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY AUGUST 1996 ABSTRACT This research aims to identify the present stiuation of student formed“Pipe and Drum Training”which has been continued as an out-of-class activity in the Primary, Elementary and High Schools within The Turkish Ministry of Education and to obtain results and suggestions for the improvement and installation of such a training on scientific bases in accordance with the Program of Music Education in the schools as well as the general and specific purposes of The Turkish Ministry of Education. When the results are > reviewed, a primary concern is the lack of applicable literature in Turkey. Additionally, methods for the structural organization of the team, student selection, instructor assignment, training and usage of teams in ceremonies are missing, inappropriate, nonscientific and even wrong. Based on the results, some suggestions have been provided and also two albums“MARCHES FOR DRUM TEAMS”and“MARCHES FOR PIPE AND DRUM TEAMS”has been prepared by researcher. Subject Code : 5001019 Keyword : Pipe and Drum Team Training Number of Pages : 63 Thesis Supervizor : Doç! Nevhiz ERCAN II