İntraperikardiyal ligasyon uygulanarak rezeke edilen küçük hücreli dışı akciğer kanseri olgularında mortalite ve morbiditeyi belirleyen faktörler
  1. Tez No: 729820
  2. Yazar: ATİLLA PEKÇOLAKLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA GÜRSES
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Bu çalışmada, kliniğimizde 2001 - 2008 yılları arasında intraperikardiyal ligasyon uygulanarak rezeke edilen küçük hücreli dışı akciğer kanseri olgularında mortalite ve morbiditeyi belirleyen faktörleri incelemek istedik. Bu amaçla aynı tarihler arasında standart pnömonektomi operasyonu uygulanan küçük hücreli dışı akciğer kanseri olguları ile intraperikardiyal ligasyon uygulanarak pnömonektomi operasyonu uygulanan olguları, mortalite ve morbidite açısından karşılaştırıp değerlendirdik. HASTALAR ve METOD: 2001- 2008 Yılları arasında intraperikardiyal rezeksiyon uygulanan küçük hücreli olmayan akciğer kanseri tanısı alan, 49 olgudan kayıtlarına ulaşılabilen 46 olguyu cerrahi teknik, morbidite, mortalite açısından inceledik. Olguların, 19'unda (%41.30) superior pulmoner ven invazyonu, 8' inde (%17.39) inferior pulmoner ven invazyonu, 5'inde(%10, 86) atrium invazyonu, , 4'ünde (%8.69) pulmoner arter invazyonu, 10'unda (%21.73) diğer nedenler dolayısı ile perikardları açıldı. Olguların yaş ortalaması 56.5 (dağılım 35-72) ve 42'si erkek, 4'ü kadın idi. Tümör yerleşimi 28 olguda sol,17 olguda sağ ve bir olguda bilateral yerleşimli idi. Aynı tarihler arasında standart pnömonektomi yapılan küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanılı 90 olgunun, yaş ortalaması 56.7 (dağılım 39-76) ve 87'si(%96.6) erkek, 3'ü(%3.3) kadın idi. Bu olguların 60'ına (%66.6) sol pnömonektomi, 30'una (%33.3) sağ pnömonektomi uygulandı. BULGULAR: Olguların postoperatif dönemde, patolojik incelemeleri sonucunda; 10 olgu (%27.73) adenokarsinom, 35 olgu (%76.08) epidermoid karisnom, 1 olgu (%2.17) miks tip(adeno- epidermiod karsinom) olarak raporlandı. Standart pnömonektomi uygulanan grupta ise 18 olgu (%20.0) adenokarsinom, 72 olgu (%80.0) epidermoid karsinom olarak raporlandı. İntraperikardiyal rezeksiyon uygulanan olgularda, mortalite oranı %6.5, major morbidite (Bronkoplevral fistül, hemoraji, SVC trombüs, pulmoner emboli, kranial emboli) oranımız ise %23.9 olarak saptandı. Standart pnömonektomi uygulanan olgularımızda, mortalite oranı %8.9, morbidite oranımız ise %21.1 olarak saptandı. SONUÇ: İntraperikardiyal diseksiyon, supraventriküler aritmi riskini arttırmakla beraber intraperikardiyal pnömonektominin kabul edilebilir operatif morbidite ve mortalitesi vardır ve akciğer kanserlerinde pulmoner arter, ven, perikard ve bazı durumlarda sol atriyum invazyonu varlığı prognozu kötüleştirse de, bunlar inoperabilite kriterlerinden değildir. Çalışmamızda da intraperikardiyal diseksiyonun mortaliteye ve morbiditeye anlamlı bir katkısı görülmemektedir. İleri evre olgularda intraperikardiyal rezeksiyonlar kabul edilebilir mortalite ve morbidite ile uygulanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: In this study, we wanted to examine the factors determining mortality and morbidity in non-small cell lung cancer cases Decanted by intrapericardial ligation between 2001 and 2008 in our clinic. For this purpose, we compared and evaluated non-small cell lung cancer cases that underwent standard pneum Decectomy operation between the same dates and cases that underwent pneumonectomy operation by intrapericardial ligation for mortality and morbidity. PATIENTS AND METHOD: We examined 46 cases of non-small cell lung cancer diagnosed between 2001 and 2008 with intraper Decardial resection, records of which can be obtained from 49 cases, in terms of surgical technique, morbidity and mortality. In 19 (41.30%) of the cases, superior pulmonary vein invasion, 8 (17.39%) inferior pulmonary vein invasion, 5(10.86%) atrium invasion, 4 (8.69%) pulmonary artery invasion, 10 (21.73%) pericarditis was opened due to other causes. The mean age of the patients was 56.5 years (range 35-72) and there were 42 males and 4 females. The tumor location was left in 28 cases, right in 17 cases, and bilateral in one case. Of the 90 cases diagnosed with non-small cell lung cancer who underwent standard pneum Decectomy between the same dates, the average age was 56.7 (range 39-76) and 87 (96.6%) were male, 3(3.3%) were female. Left pneumonectomy was performed in 60 (66.6%) of these cases, and right pneumonectomy was performed in 30 (33.3%) of these cases. RESULTS: 10 cases (27.73%) were reported as adenocarcinoma, 35 cases (76.08%) as epidermoid carcinoma, 1 case (2.17%) as mixed type (adeno-epidermiod carcinoma) as a result of pathological examinations of the cases in the postoperative period. In the group who underwent standard pneumonectomy, 18 cases (20.0%) were reported as adenocarcinoma and 72 cases (80.0%) were reported as epidermoid carcinoma. The mortality rate was 6.5% and the rate of major morbidity (Bronchopleural fistula, hemorrhage, SVC thrombus, pulmonary embolism, cranial embolism) was 23.9% in the cases who underwent intrapericardial resection. In our cases who underwent standard pneumonectomy, the mortality rate was 8.9% and our morbidity rate was 21.1%. CONCLUSION: he has an intrapericardial dissection, arrhythmias supraventricular he has an intrapericardial pneumonectomy with acceptable operative morbidity and mortality and an increased risk of lung cancer, pulmonary artery, vein, pericardium, left atrium, and in some cases the presence of invasion in the prognosis kotulestirse also inoperability of these criteria is not. In our study, there is no significant contribution of intrapericardial dissection to mortality and morbidity. In advanced cases, intrapericardial resections can be performed with acceptable mortality and morbidity.