Exploring the ways for integrating the green bond with decoupling projects through monitoring and evaluation: The carbon emission atlas and expert system (KAUS)
Yeşil tahvil ve ayrıklaştırma projelerinin izleme ve değerlendirme ile bütünleştirme yollarının aranması: Karbon emisyon atlası ve uzman sistemi (KAUS)
  1. Tez No: 729819
  2. Yazar: ŞEVVAL ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANLI ATAÖV DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Son yıllarda yapılan araştırmalarda iklim krizinin, insan faaliyetlerinden kaynaklanan karbon emisyonlarının bir sonucu olduğu vurgulanmaktadır. İklim krizi dünya çapında kentsel ortamları olumsuz etkileyen ciddi çevre sorunlarına yol açmaktadır. Çevreye duyarlı planlama yaklaşımları, karbon emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olabilir. Bunu yapmanın etkili bir yolu, şehirlerdeki enerji kullanımını azaltmak ve insan davranışını yönlendirerek karbon nötrlüğü sağlamaktır. Küresel ölçekte, Yeşil Mutabakat (Green Deal) gibi karbon emisyonları için bir çerçeve çizen uluslararası anlaşmalar, duruma hem çevresel hem de ekonomik açıdan bakma ihtiyacını ortaya koymaktadır. Bu nedenle temel amaç, ayrıklaştırma (Decoupling) yani ekonomik büyümeyi sağlarken çevre üzerindeki baskıyı kaldırarak sürdürülebilir yeşil büyümeyi sağlamak olmalıdır. Ayrıklaştırma amaçlı kalkınma projelerinin uygulanması ve yayılması için fonlara veya hibelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu mali destek için dünya genelinde devlet destekleri yeterli olmadığı için bu projelere piyasa değeri yaratılarak özel yatırımların yaygınlaştırılması gerekmektedir. Bu açıdan, yeşil finans bu piyasa için bir katalizör görevi görebilir. Dolayısıyla bu projeler ile yeşil finansmanın nasıl entegre edilebileceği araştırılmalıdır. Yeşil tahvil ve ayrıklaştırma projeleri konseptlerinin her ikisi de izleme ve değerlendirmeye ihtiyaç duyar. Dolayısıyla izleme ve değerlendirme araçları aracılığıyla birlikte çalışmak üzere bir araya gelebilirler. Bu çalışmanın temel amacı, ayrıklaştırma (Decoupling) hedefli projeleri içeren izleme ve değerlendirme sistemlerine planlama sürecinde yeşil finans modülünün nasıl entegre olabileceğini araştırmaktadır. Bu kapsamda, ODTÜ-Yapılı Çevre ve Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezi (YTM-MATPUM) tarafından yürütülmüş GAP Bölgesi'nde Karbon Salım Atlası ve Uzman Sistemi Projesi incelenmiştir. Bu doğrultuda bu sisteme yeşil finans entegrasyonunun nasıl sağlanabileceği ve bu entegrasyonun önündeki sorunların neler olduğu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
More research in recent years has highlighted that the climate crisis is a consequence of the immense release of carbon emissions due to human activities. The negative side of the climate crisis is that it has led to severe environmental problems around the globe, which has negatively affected urban settings. Environmental-sensitive planning approaches can help reduce carbon emissions. One effective way to do that is reducing the energy use in cities and gaining the human behavior to become carbon-neutral. On a global scale, international agreements drawing a framework for carbon emissions, such as the Green Deal, reveal the need to look at the situation both environmentally and economically. Therefore, the main aim should be to achieve sustainable green growth by decoupling economic pressure on the environment. There are development projects with the decoupling aim. These projects need funds or grants to be implemented and disseminated. Since state supports are not sufficient throughout the world, private investments should be expanded by creating a market value for these projects. In this respect, green bonds, a green finance instrument, can be a catalyst for this market. Therefore, how these projects and green bonds can be integrated should be sought. Both of these concepts, green bond and decoupling projects, need monitoring and evaluation, so they can combine to work together via M&E tools. The primary purpose of this study is to investigate how the green finance module can be integrated into the monitoring and evaluation systems, including decoupling projects in the planning process. In this context, The Carbon Emission Atlas and Expert System (KAUS) in the GAP Region, conducted by the METU Built Environment and Design Application and Research Center (YTM-MATPUM), has been examined. Also, it has been discussed how green bond can be integrated into this monitoring and evaluation process and what the problems are against this integration.