Sürdürülebilirlik çerçevesinde yeşil lojistik merkez yer seçimi için yeni bir yöntem önerisi
A novel integrated approach proposal for green logistics center location in the framework of sustainability
- Tez No: 729835
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜRŞAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde giderek artan sanayileşme olgusu ülkelere ekonomik anlamda katma değer sağlasa da çevresel anlamda birçok probleme neden olmaktadır. Yapılan birçok bilimsel çalışmada, çevresel bozulmaların giderek yaygınlaştığı ve gerekli önlemler alınmadığı taktirde geri dönüşü olmayacak sorunlarla karşılaşılacağı belirtilmiştir. Ülkelerin çoğu çevresel bozulmaların önüne geçebilmek için yeni çalışmalar yürütmektedir. Son yıllarda neredeyse her sektör sürdürülebilirlik çerçevesinde faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Ülkeler arası köprü görevi gören ve ürün akışında mesafe tanımayan lojistik sektörü yaşamımızda hayati bir öneme sahiptir. Lojistik sektörünün geniş bir çalışma alanına sahip olması ve dolaylı ya da dolaysız her sektörle ilişkili olması bu sektörde sürdürülebilir faaliyetleri zorunlu kılmaktadır.Bu çalışmada, lojistik merkezlerin sürdürebilirlik çerçevesinde yeşil lojistik faaliyetlerine uygunluğu dikkate alınarak optimum yer seçimi yapılmıştır. Bunun için çok ölçütlü karar verme (ÇÖKV) yöntemlerinden CRITIC ve ORESTE yöntemlerini içeren ve ORESTE yöntemindeki uyuşmazlık sorununa çözüm getirmeyi hedefleyen yeni bir bütünleşik yöntem (CRITIC-ORESTE: C-ORESTE) önerilmiş ve uygulanmıştır. Çözüm sonucunda elde edilen sonuçlar, önerilen yöntemin etkin olduğunu ve ORESTE yöntemindeki uyuşmazlık analizinden doğan sıkıntının giderilerek yöntemin diğer alanlarda kolaylıkla uygulanabileceğini ortaya koymuştur. Önerilen yeni yöntemle birlikte lojistik merkez yer seçimlerinde sürdürülebilirliğin ön plana çıkarılması, lojistik sektöründen kaynaklanan çevresel bozulmaların etkisini büyük oranda azaltacaktır. Lojistik merkezlerin kendi içerisinde yeşil lojistik uygulamaları için değerlendirilmesi, sektörde çevresel bir rekabet ortamı oluşturacaktır. Çevresel sürdürülebilirliğin ön plana çıktığı rekabet ortamı daha yeşil ve yaşanabilir bir dünyanın altlığını oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, the phenomenon of industrialization, which is increasing more and more, provides countries with added value in an economic sense, but causes great environmental problems.In many scientific studies, it has been stated that environmental degradation has increased in recent years and those irreversible problems will be encountered if necessary precautions are not taken. In many countries, new studies are being conducted to reduce the elements that cause the occurrence of environmental degradation. In recent years, almost every sector has been operating within the framework of sustainability.The logistics industry, which acts as a bridge between countries and does not allow distance in product flow, has vital importance in our lives.The fact that the logistics sector has a wide field of work and is directly or indirectly related to each sector makes sustainable activities necessary in this sector.In this study, optimum location selection was made by considering the suitability of logistics centers for green logistics activities within the framework of sustainability. For this, a novel integrated method (CRITIC ORESTE: C-ORESTE), which includes CRITIC and ORESTE methods from multi-criteria decision making (MCDM) methods and aims to solve the conflict problem in the ORESTE method, was proposed and applied. The results - which are obtained as a result of this solution - revealed that the proposed method is effective and that the problem arising from the conflict analysis in the ORESTE method can be eliminated and the method can be easily applied in other areas. Together with the proposed new method, bringing sustainability to the forefront in logistics center location elections will greatly reduce the impact of environmental degradation caused by the logistics sector. The evaluation of logistics centers for green logistics applications in itself will create an environmental competitive environment in the sector.The competitive environment in which environmental sustainability comes to the fore will form the basis of a greener and livable world.