Radix-3 NTT-based polynomial multiplication for lattice-based cryptography
Kafes-tabanlı kriptografi için radix-3 NTT-tabanlı polinom çarpması
  1. Tez No: 729853
  2. Yazar: CHENAR ABDULLA HASSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ YAYLA ‬
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kafes tabanlı kriptografi, kuantum bilgisayarlar devreye girdiği takdirde güvenli kalmayan şu anda kullanılmakta olan asimetrik şifreleme sistemleri yerine önerilen diğer kuantum-güvenli şemalar arasında güçlü bir aday olarak kabul edilmektedir. Kafes tabanlı algoritmaların en zaman harcayan işlemi polinom çarpmasıdır. Kafes tabanlı kriptosistemlerde görece olarak en fazla zaman alan işlem polinom çarpması olduğundan, sayı teorik dönüşüm (NTT) kullanılarak hızlı polinom çarpımı elde edilebilir. Bu tezde, NTT tabanlı polinom çarpmasında kullanılacak bir radix-3 kelebek işlemine odaklanıyor ve tanıtıyoruz. Ek olarak, NIST Post-Kuantum Yarışmasında üçüncü turunun dört finalistten biri olan CRYSTALS-KYBER için halka yapısını kullanarak iki parametre setini öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
The lattice-based cryptography is considered as a strong candidate amongst many other proposed quantum-safe schemes for the currently deployed asymmetric cryptosystems that do not seem to stay secure when quantum computers come into play. Lattice-based algorithms possesses a time consuming operation of polynomial multiplication. As it is relatively the highest time consuming operation in lattice-based cryptosystems, one can obtain fast polynomial multiplication by using number theoretic transform (NTT). In this thesis, we focus on and introduce a radix-3 butterfly operation to be used in NTT-based polynomial multiplication. In addition, utilizing the ring structure, we propose two parameter sets of CRYSTALS-KYBER, one of the four round three finalists in the NIST Post-Quantum Competition.