Hybrid catalyst synthesis and performance characteristics for selective catalytic reduction systems
Seçici katalitik indirgeme sistemleri için hibrit katalist sentezlenmesi ve performans özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 729854
  2. Yazar: HİMMET ÖZARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Mechanical Engineering, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, etanol seçici katalitik indirgeme (SCR) sisteminde kullanılmak üzere farklı metal nanoparçacık malzemeler ile katalizörlerin üretilmesi ve ardından bu katalizörlerin azot oksit (NOx) dönüşüm verimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İlk olarak seryum (Ce) ve bakır (Cu) içeren gümüş bazlı iki ayrı katalizör serisi üretildi, ardından yapısal özellikleri SEM, XRD ve BET analizleri ile tespit edildi. Son olarak, SCR performans test sisteminde NOx dönüşüm verimlilikleri için testler gerçekleştirildi. Test şartları, 200 ℃ ile 300 ℃ sıcaklık aralığı, 40000 h-1'lik sabit alan hızı ve 4 farklı motor yükü (1 kW, 2 kW, 3 kW ve 4 kW) olarak belirlendi. Testlerde, 3000 devir/dk'lik sabit motor hızına sahip 2 silindirli V tipi dizel motordan elde edilen gerçek emisyon gazı kullanıldı. Egzoz gazı sıcaklığının 200 ℃'den 300 ℃'ye artışına bağlı olarak, tüm katalizörlerin NOx dönüşüm verimleri iyileşme gösterdi. En iyi aktivite 5A5CT katalizörü üzerinde tespit edildi ve 4 kW motor yükünde 300 ℃ reaksiyon sıcaklığında NOx dönüşüm verimi % 92.48 olarak elde edildi. Seryum, gümüş bazlı katalizörün NOx azaltma performansı üzerinde destekleyici bir rol oynadı. Bununla birlikte, bakır katkılı katalizörler, bakır içermeyen 4AT katalizöründen daha düşük bir NOx dönüşüm oranı elde ettiler. Bakır, gümüş bazlı katalizörlerin NOx indirgeme verimini iyileştirici bir etki gösteremedi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to produce catalysts with different metal nanoparticle materials to be used in the ethanol-selective catalytic reduction (SCR) systems and then to determine the nitrogen oxide (NOx) emission conversion performances of these catalysts. Firstly, two separate series of silver (Ag) based catalysts containing cerium (Ce) and copper (Cu) were produced, and then their structural properties were detected by SEM, XRD, and BET analyses. Finally, tests for NOx conversion efficiencies were performed on the SCR performance test system. Test conditions were determined as a temperature range of 200 ℃ to 300 ℃, the constant space velocity of 40000 h-1, and 4 different engine loads (1 kW, 2 kW, 3 kW, and 4 kW). The emission gas used in the tests was the actual emission gas originating from a 2-cylinder V-type diesel engine with a constant engine speed of 3000 rpm. Depending on the increment in the exhaust gas temperature from 200 ℃ to 300 ℃, the NOx conversion efficiencies of all catalysts improved. As a consequence of the tests, the best activity was obtained as NOx conversion efficiency of 92.48% at 300 ℃ at 4 kW engine load over the 5A5CT catalyst. Ce additive played a promotive role in the NOx reduction performance of Ag based catalyst. However, Cu doped catalysts achieved a lower NOx conversion rate than the 4AT catalyst without Cu. Cu additive did not provide an improvement in the NOx reduction performance of Ag based catalysts.